A három közgazdász műveiben az intézmények kialakulását és a jólétre gyakorolt hatását tanulmányozza.
Az intézmények kialakulásának és a jólétre gyakorolt hatásának tanulmányozásáért Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson kapta idén a közgazdaság-tudományi Nobel-emlékdíjat – jelentette be a Svéd Tudományos Akadémia hétfőn Stockholmban.
Az akadémia indoklásában egyebek között az szerepelt, hogy a díjazottak innovatív kutatást végeztek azzal kapcsolatban, hogy mi befolyásolja hosszú távon az országok gazdasági jólétét. Kutatásuk betekintést ad az intézmények jólétre gyakorolt befolyásába, amellyel bizonyítják, hogy a demokrácia és az inkluzív intézmények támogatása alapozza meg a gazdasági jólét felé vezető utat.
Acemoglu és Johnson közös munkájáról nemrég közöltünk részletes cikket, Sztojcsev Iván írása alább olvasható:
Acemoglu és Robinson korábbi műve, a Miért buknak el nemzetek? 2013-ban megjelent a HVG Könyveknél. Erről akkor Bedő Iván azt írta: a címben feltett kérdésre a válasz tömören – a szerzők definíciójával – az, hogy azért, mert nem befogadók.
A majdnem ötszáz oldalas munka lényege, hogy abban az országban vannak befogadó intézmények, ahol az emberek kedvük és tehetségük szerint, azonos feltételekkel vállalkozhatnak a gazdaságban, vehetnek részt a közügyekben, és mindehhez erős állam ad keretet. Ennek ellentéte a – magyar fordításban kissé megtévesztően hangzó – kizsákmányoló intézményrendszer, amelyet úgy alakítanak ki, hogy az elit elhappolhassa az erőforrásokat a többség elől.
* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is
A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.