Gazdaság hvg.hu/MTI 2024. október. 14. 12:53

Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson kapta a közgazdasági Nobel-emlékdíjat

A három közgazdász műveiben az intézmények kialakulását és a jólétre gyakorolt hatását tanulmányozza.

Az intézmények kialakulásának és a jólétre gyakorolt hatásának tanulmányozásáért Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson kapta idén a közgazdaság-tudományi Nobel-emlékdíjat – jelentette be a Svéd Tudományos Akadémia hétfőn Stockholmban.

Az akadémia indoklásában egyebek között az szerepelt, hogy a díjazottak innovatív kutatást végeztek azzal kapcsolatban, hogy mi befolyásolja hosszú távon az országok gazdasági jólétét. Kutatásuk betekintést ad az intézmények jólétre gyakorolt befolyásába, amellyel bizonyítják, hogy a demokrácia és az inkluzív intézmények támogatása alapozza meg a gazdasági jólét felé vezető utat.

Acemoglu és Johnson közös munkájáról nemrég közöltünk részletes cikket, Sztojcsev Iván írása alább olvasható:

Mit tehetünk, hogy a mesterséges intelligencia ne ölje meg a gazdaságot?

Hihetünk abban, hogy a technológiai fejlődés magától elvezeti az embereket egy jobb világ felé? Vagy épp ellenkezőleg, a gépek elvesznek minden munkát, és kiölik a kreativitást? Az elmúlt ezer évből százegynéhány volt olyan, amikor a fejlődés tényleg érdemi eredményeket hozott az átlagember számára, de sok olyan látványos technikai ugrás is akadt, aminek az eredménye csak az lett, hogy sokkal többet kellett dolgozni, rosszabb körülmények között.

Acemoglu és Robinson korábbi műve, a Miért buknak el nemzetek? 2013-ban megjelent a HVG Könyveknél. Erről akkor Bedő Iván azt írta: a címben feltett kérdésre a válasz tömören – a szerzők definíciójával – az, hogy azért, mert nem befogadók.

A majdnem ötszáz oldalas munka lényege, hogy abban az országban vannak befogadó intézmények, ahol az emberek kedvük és tehetségük szerint, azonos feltételekkel vállalkozhatnak a gazdaságban, vehetnek részt a közügyekben, és mindehhez erős állam ad keretet. Ennek ellentéte a – magyar fordításban kissé megtévesztően hangzó – kizsákmányoló intézményrendszer, amelyet úgy alakítanak ki, hogy az elit elhappolhassa az erőforrásokat a többség elől.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

zöldhasú
Hirdetés