Az NGM tervei szerint a külföldi diákhiteleket magyarra válthatná az, aki itthon vállalna munkát.
Elkezdődött egy olyan jogszabálytervezet társadalmi egyeztetése, amely lehetőséget biztosíthatna az EGT-államokban, valamint az Egyesült Királyságban felsőoktatási képzésben részt vevők számára, hogy a tanulmányaik alatt külföldön felvett hiteleiket itthon kiváltsák, kedvezményes magyar diákhitellé alakítsák – közölte pénteken a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A tervezet szerint a fiatalok önkéntes módon, saját döntésük alapján 2025. január 1-jétől élhetnek ezzel a lehetőséggel.
Az igénylőknek a Diákhitel Központ a külföldi hiteltartozást maximum 10 millió forintig előtörlesztené, amely magyar diákhitellé alakulna át. A közlemény szerint ennek az egyik feltétele, hogy Magyarországon vállaljanak munkát. A tervezet értelmében a külföldi képzés díjára felhasznált hitelt a kamattámogatott, vagyis a kamatmentes Diákhitel 2-vel, a szabad felhasználású hitelt a jelenleg 7,99 százalékos kamatú Diákhitel 1-gyel lehetne kiváltani.
A tervek szerint a diákhitelhez kapcsolódó kedvezményeket is igénybe vehetik az igénylők, így a gyermekvállaláshoz kapcsolódó tartozás elengedését, illetve a törlesztés szüneteltetését és a munkáltatók által nyújtható és a Diákhitel 2 törlesztésére fordítható adó- és járulékmentes támogatást is.
A tárca szerint a tervezet célja, hogy a külföldön diplomát szerző és diákhitellel rendelkező magyar állampolgárok itthon vállaljanak munkát, és a külföldön megszerzett tudást és tapasztalatot itthon hasznosítsák.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.