A bíróság új eljárás lefolytatására kötelezte a GVH-t, amely 2021 őszén kartellezésért 11 milliárd forintra bírságolta a Nitrogénműveket, és még 3 milliárd forint bírságot szórt ki más műtrágyapiaci szereplőkre. Bige László, a Nitrogénművek tulajdonosa akkoriban egy ellene folytatott hadjáratról beszélt, amely mögött szerinte Csányi Sándor és Orbán Viktor álltak.
A Fővárosi Törvényszék október 3-án meghozta ítéletét a Nitrogénművek Zrt. és más felperesek által, a Gazdasági Versenyhivatal 2021-ben hozott marasztaló határozata ellen indított közigazgatási perben. A törvényszék a határozatot megsemmisítette – jelentette be a Nitrogénművek.
A szóban forgó határozatot megelőző vizsgálat során a GVH arra jutott, hogy a Nitrogénművek és a cégcsoporthoz tartozó egyéb cégek, illetve más vállalkozások éveken keresztül jogsértően törekedtek a verseny korlátozására a hazai műtrágyapiacon – vagyis kartelleztek. Az eljárásban összesen 11 hazai szereplő volt érintett, amelyből kettő elismerte a jogsértést. A GVH rekord összegű, összesen 14,1 milliárd forintos bírságot szabott ki a kartellezőkre. Ebből 11 milliárd forint jutott magára a Nitrogénművekre.
A GVH-nak újra kell értékelnie a bizonyítékokat
A Nitrogénművek mostani közleménye szerint a bíróság arra jutott, hogy a GVH-nak újra kell értékelnie a bizonyítékokat, és a 2021-es határozatban foglaltnál lényegesen szűkebb és enyhébb korlátozást állapíthat majd meg.
Más szóval a bíróság nem mondta ki, hogy a GVH teljesen tévedett volna, de az eljárást újra le kell folytatnia.
A per befejezésével, illetve a perorvoslatot követően a GVH-nak a már befizetett bírságot vissza kell fizetnie. Az ítélet jogerős. Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye, de vele szemben felülvizsgálati kérelemmel lehet élni a Kúriához. A Nitrogénművek még nem döntött a további lépésekről.
Bige Zoltán, a Nitrogénművek stratégiai igazgatója mindenesetre elégedettnek tűnik a döntéssel:
Számunkra megnyugtató ítélet született, hiszen a bizonyítékok újraértékelése és egy hatás alapú vizsgálat feltárhatja a valós történteket.
„Ellentmondásos és ellenérdekelt tanúvallomásokon nem alapulhat egy ilyen súlyos határozat.”
Bige szerint Csányi rontott rá, Orbán támogatásával
A Nitrogénműve az első pillanattól kezdve vitatta a GVH döntését, a korabeli közleményük szerint a Nitrogénművek Zrt./Bige Csoport ellen 6 éve zajlottak GVH-eljárások, és ezek során „már többször kifejtettük részletes érveinket, kifogásainkat, ellenbizonyítékainkat, például az eljárást a bírság elkerülése érdekében kezdeményező és a hatóságot segítő KITE Zrt. nyilatkozataival, valamint számos hivatkozott irattal szemben”. A cég állította, azt be is mutatták, hogy semmilyen hatásvizsgálat nem készült, „amely a piaci folyamatokat feltárta és érdemben értékelte volna objektíven és gazdasági alapon”.
„A végzés időzítése, amikor a jelenlegei európai energiakrízisnek legjobban kitett iparágat ilyen mértékű, eddig Magyarországon nem látott bírsággal sújtanak, számos kérdést felvet bennünk” – utalt közleményében a Nitrogénművek arra, hogy a bírság politikailag motivált lehet.
A Nitrogénművek tulajdonosa, Bige László korábban és később is számos alkalommal és élesen kritizálta a Fideszt és személyesen Orbán Viktort. 2021-ben, a bírság kiszabása után a Szabad Európának arról beszélt, hogy
az ellene zajló támadások mögött Csányi Sándor agrárnagyvállalkozó (az OTP elnök-vezérigazgatója) áll, Orbán Viktor miniszterelnök támogatásával.
A Nitrogénművel első körben jogvédelemhez folyamodott, hogy a gigabírságot ne kelljen befizetnie. A Kúria ezt 2022 áprilisában visszautasította, a Nitrogénművek azonban továbbra sem volt hajlandó befizetni a bírságot. Az összeget viszont elkülönítette egy számlán, hogy onnan végre lehessen hajtani. Ám a végrehajtási eljárás is jogi útra került, így az még 2023 végén is a levegőben lógott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.