Gazdaság hvg.hu 2024. október. 08. 08:35

Akár 100 milliárdot is kivonhat Nagy Márton a repteret és a Vodafone-t felvásárló cégből

A Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. alaptőkéjét névértéken 1,5 milliárd forinttal leszállítják, azonban mivel a kibocsátott részvények kibocsátási értéke sokszorosan meghaladja a névértéket, a kivont összeg jóval magasabbra rúghat. A spanyol Talgo vonatgyártó cég felvásárlásának meghiúsulása állhat a háttérben.

Az állami nagybevásárlásokat intéző Corvinus Zrt.-ből nemzetgazdasági miniszteri döntéssel vonják ki a tőkét – értesült a 24.hu. Ez az a cég, amely tavaly januárban a 4iG-vel közösen megvásárolta 660 milliárdos cégértéken a Vodafone-t, 1400 milliárdért pedig tulajdonrészt szerzett a Budapest Airportban a francia Vinci partnereként. Szintén a Corvinus szerzett részesedést a Ganz-Mavag Europe Zrt.-ben, amivel meg akarta szerezni a Talgo spanyol vonatgyártó céget.

Ezeket az összesen több ezer milliárd forintra rúgó ügyleteket adófizetői pénzből finanszírozza az állam a Corvinus Zrt.-n keresztül, csak a reptér megvásárlásához 848 millió eurós (közel 340 milliárd forintos) tőkeemelést hajtottak végre a cégben, ezután néhány héttel újabb 290 milliárd forintos emelést kapott a cég. Nem világos, hogy a vállalat mire kapta ez utóbbit, azonban a 24.hu megjegyzi: időben elég közel áll a Talgo tervezett megvásárlásához.

„Az alapszabályban felsorolt részvények kibocsátási értéke alapján összesen 1331 milliárd forintot toltak tőkeágon a Corvinusba, abból több mint 1100 milliárdot az utóbbi két évben, 2022 óta” – teszi hozzá a lap.

A Corvinus alaptőkéje ennek csupán töredéke, mindössze 18 milliárd forint, amely 18 millió darab, egyenként ezerforintos névértékű részvényből áll össze. A BUD megvásárlása előtt a cégbe betolt 848 millió euróhoz mindössze egy darab ezerforintos névértékű részvénnyel végrehajtott tőkeemelés társult: ezer forint került tehát az alaptőkébe, a fennmaradó összeg pedig a tőketartalékba.

Az NGM szeptember 18-án határozott arról, hogy a 18 milliárd forintos alaptőkét 1,5 milliárddal leszállítják, technikailag úgy, hogy a részvények névértékét leszállítják. A 24.hu megkérdezte az NGM-et, hogy pontosan mennyi pénzt vesznek ki így a vállalatból, valamint hogy a Talgo-ügylet meghiúsulása áll-e a tőkekivonás hátterében, de nem válaszoltak a lapnak.

„A Talgo-ügyletet megelőzően mindenesetre 167 milliárd forint értékben apportáltak a Corvinusba Antenna Hungária-részvényeket, és 305 millió euró készpénzzel emeltek tőkét. Utóbbi a mostani 400 forintos euróárfolyammal számolva durván 122 milliárd forint” – írja a lap, amely szerint a rendelkezésre álló adatokból úgy becsülhető, hogy 100 milliárd forintot közelíthet a tőkekivonás.

A Corvinus Zrt. 2023-ban 30,5 milliárd forintos profitot ért el, a megelőző évben 14 milliárdot, míg 2020-ban még 36 milliárd forintos veszteséget könyveltek el. A tavalyi rekordnyereség részben a beszedett osztalékokból, részben az eladott részesedéseken realizált árfolyamnyereségből származik. A cég eladta például az Erste Bank Hungaryben bírt 15 százalékos részét, valamint a Yettel Magyarország 25 százalékát, a Vienna Insurance Group magyarországi társaságaiban pedig 45-ről 10 százalékra csökkentette a részesedését.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.