Alaposan elinflálódott a 2011 óta a családi adókedvezmény, de ha a kormány valóban megduplázza a támogatásokat, többet fognak érni, mint a bevezetéskor.
„A kumulált infláció 2011 óta mintegy 78 százalék volt, így amennyiben a 2011-es reálértéket tekintjük irányadónak, akkor az egy és két gyermeket nevelők esetében a havi összeg gyermekenként 18 ezer forint, míg a három- vagy többgyermekes családok kedvezménye eltartottanként közel 60 ezer forint lenne” – írta válaszában Matolcsy György jegybankelnök Novák Előd országgyűlési képviselő „Mennyivel kellene emelni a családi adókedvezményt?” című írásbeli kérdésére.
Ehhez képest – magyarázta Matolcsy – az egygyerekesek számára igénybe vehető összeg 2011 óta legfeljebb 10 ezer forint, a három- vagy többgyermekeseké gyerekenként 33 ezer forint. Ezek a bevezetés óta nem emelkedtek, a kétgyerekeseké 2016 és 2019 között gyerekenként 10 ezer forintról 20 ezer forintra nőtt – vagyis esetükben a támogatás reálértéke jelenleg magasabb, mint a 2011-es bevezetéskor volt.
A jegybankelnök emlékeztetett arra, hogy ha a kormány végrehajtja a családi adókedvezmény megígért duplázását, akkor minden érintett számára magasabb lesz a támogatás reálértéke, mint 2011-ben.
Matolcsy végül arra is felhívta a figyelmet, hogy a családtámogatási rendszerben nem pusztán az anyagi támogatások és azok mértéke fontos, sőt. A jegybankelnök különösen fontosnak tartaná a nők munkaerőpiaci részvételének könnyítését, a bölcsődei férőhelyek számának növelését, illetve a bölcsődei és óvodai nyitvatartási idők hozzáigazítását a munkaidőhöz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.