Gazdaság MTI 2024. szeptember. 19. 16:09

Évekig tarthat az árvíz sújtotta területek újjáépítése Ausztriában

Az osztrák kormány egymilliárd euróra emelte a szövetségi katasztrófaalapot.

„Nem napokat, heteket vagy hónapokat, hanem éveket vesz majd igénybe” az áradások okozta károk helyreállítása Ausztriában – közölte Johanna Mikl-Leitner, Alsó-Ausztria tartomány kormányának elnöke, aki szerint „nemzeti összefogásra” lesz szükség az újjáépítéshez.

Az osztrák fővárost, Bécset is körbeölelő Alsó-Ausztria tartományt különösen súlyosan érintette a Lengyelországot, Ausztriát és Csehországot az elmúlt napokban sújtó árhullám.

„Még soha nem volt ilyen dimenziójú, az egész tartományt sújtó árvíz Alsó-Ausztriában” – fogalmazott a tartományi kormány elnökének helyettese, Stephan Pernkopf. Mint mondta, a 2002 óta megvalósított 800 árvízvédelmi projekt bevált, ezek most „jelentős anyagi károkat és sok szenvedést előztek meg”.

A régióban az esőzések nyomán csaknem másfél ezer épület vált lakhatatlanná, mára ez a szám mintegy háromszázra csökkent. A hatóságok egyelőre nem tudták felmérni pontosan a károk mértékét.

Közben az osztrák kormány egymilliárd euróra (mintegy 395 milliárd forint) emelte az infrastruktúra helyreállítására és a magántulajdonban keletkezett károk megtérítésére is felhasználható szövetségi katasztrófaalapot.

Az árvízhelyzetről szóló további híreinket itt olvashatják

Hogyan válhatott ennyire pusztítóvá a Borisz ciklon?

Egyedi időjárási jelenség alakult ki szeptemberben Európában, amelyet nagyban súlyosbított az egyáltalán nem egyedi klímaváltozás és a rekordmeleg európai nyár. A kilátásaink sem biztatóak: a jövőben egyre több ilyen időjárási jelenség várható a kontinensen, és ezek egyre intenzívebbek is lesznek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.