Meglepően alacsony volt 3,4 százalékkal az augusztusi infláció Magyarországon, ám uniós összehasonlításban még ez is a negyedik legmagasabb adat. Októbertől pedig várhatóan újra 4 százalék fölé gyorsul a drágulás üteme Magyarországon.
Az eurózóna országainak átlagos inflációja 2,2 százalék volt augusztusban, míg a teljes Európai Unió átlagos inflációja 2,4 százalékos – tette közzé az összesített adatokat az Eurostat.
Az uniós országok sorában Romániában volt a legmagasabb az infláció, 5,3 százalékos. A sorban Belgium (4,3 százalék) és Lengyelország (4 százalék) következik. A magyarországi infláció volt a negyedik legmagasabb az EU-ban 3,4 százalékkal.
A legalacsonyabb, 1 százalék alatti inflációs értékeket Lettországban és Litvániában mutatták ki.
A magyar adat ezzel együtt nem tekinthető rossznak, különösen, hogy a megelőző hónapban, júliusban 4,1 százalékra ugrott a mutató. Igaz, ez jórészt az élelmiszerek kötelező akciózásának kivezetéséhez volt köthető.
A hazai infláció a várakozások szerint a következő hónapokban, leginkább októbertől újra gyorsulni fog, az augusztusi adat mögött egyszeri tényezők is álltak:
- tavaly júliusról augusztusra volt egy óriási benzinár-emelkedés, vagyis sokkal magasabb a bázis, amihez viszonyítunk, ráadásul idén kicsit még olcsóbb is lett az üzemanyag;
- tavaly júliusban volt még élelmiszerár-maximálás, augusztusban már nem;
- és persze tavaly ilyenkor még 16,4 százalékos volt az infláció, vagyis egy nagyon magas szintről drágult most tovább az élet, ez a bázishatás az év végére ki fog futni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.