Ma 8 ezer orvossal több dolgozik, mint 2010-ben – mondta Orbán Viktor Kötcsén, csakhogy a ténylegesen praktizálók száma 300-zal csökkent – számolt be a Népszava.
Minden évben megyünk előre – büszkélkedett Kötcsén a magyar egészségügy helyzetével a miniszterelnök, s bizonyságul rögtön hozzátette azt is, hogy “nyolcezer orvossal többen dolgoznak ma Magyarországon, mint 2010-ben”.
Orbán Viktor valójában nem állított valótlant, csak éppen nem bontotta ki az igazság minden részletét – írta a napilap.
A KSH a “dolgozó orvosok” számbavételekor azt állapította meg, hogy míg 2010-ben 33 943-an voltak, 2023-ban már 42 065-en. A különbség 8 122 fő, ami látszólag igazolja is a miniszterelnököt. Csakhogy a statisztikusok “dolgozó orvosként” nem a naponta gyógyítókat írják össze, hanem azokat, akik valamilyen formában használják a munkájukhoz az orvosi diplomájukat. Ebben benne vannak például a gyógyszerkutató orvosok, meg az orvoslátogatók, valamint az ágazat számos adminisztratív vezetője is, köztük az országos tiszti főorvos és az egészségügyi államtitkár is.
A betegek ellátásról többet mond a „praktizáló orvosok” száma. Róluk az Eurostatnál vannak adatok, igaz ott a legfrissebb 2022-es. E szerint 2010-ben 33 770, míg 2022-ben 33 473 orvos foglalkozott közvetlenül a magyarok gyógyításával – azaz 12 év alatt eltűnt mintegy 300 orvos a betegek szolgálatából.
Eközben a betegellátásban szaporodott az orvosi álláshelyek száma: a KSH adatai szerint míg 2010-ben 39 959, 2023-ban már 44 300 orvosra volt szükség az ellátórendszer működtetéséhez. S ezeket az álláshelyeket – 1500-2000 orvos híján – sikerült is betölteni minden évben, ami összevetve a praktizálók mintegy 34 ezres számával, meglepő. A magyarázat: betöltöttnek vették azokat az állásokat is, amelyeket mellékállásban vagy másodállásban láttak el. Így a sokadállásban is dolgozók jóvoltából 2023-ra ki is jött a statisztikában 42 394 betöltött orvosi státusz.
Mivel az utóbbi években a magánegészségügy dinamikusan bővült, az ott másodállást vállaló doktorok száma is jelentősen nőtt. Azaz, amikor a miniszterelnök e téren a növekedéssel büszkélkedik, akkor valójában – legalább is részben – a magánellátás gyors előretörését ünnepli – írta a lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.