Gazdaság MTI/hvg.hu 2024. szeptember. 10. 18:40

Jelenleg építő jellegű a párbeszéd Kijev és Budapest között az ukrán kormányfő szerint

Az első magyarországi ukrán iskoláról és az EU-csatlakozásról is beszélt Denisz Smihal ukrán miniszterelnök keddi kijevi sajtótájékoztatóján.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Jelenleg „építő jellegű”, gyakorlatias párbeszédet folytat Ukrajna Magyarországgal az európai integráció kérdésében – mondta Denisz Smihal ukrán miniszterelnök keddi kijevi sajtótájékoztatóján az InterfaxUkrajina hírügynökség szerint.

Rögös úton jutott el idáig a két ország: idén júniusban jelentette be Szijjártó Péter, hogy az Ukrajnával folytatandó EU-csatlakozási tárgyalások keretdokumentumába minden magyar feltétel belekerült. Tavaly decemberben a parlamentben még arról beszélt Orbán Viktor miniszterelnök, hogy olyan távolinak látja Ukrajna EU-csatlakozását, mint amilyen messze van Makó Jeruzsálemtől. Akkor azt mondta, hogy az  Európai Bizottság hét feltételt támasztott Ukrajnának ahhoz, hogy megszerezze a tagjelölti státuszt, amit meg is kapott az ország, pedig még nem is teljesítette addig az összes feltételt. Az Orbán-kormány azt is kifogásolta, hogy Ukrajna korlátozza a kárpátaljai magyar kisebbség jogait.

Ugyancsak idén júniusban az uniós kormányok megállapodtak abban, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó 1,4 milliárd euróból fegyvereket és egyéb segélyszállítmányokat küldenek Ukrajnának. A megállapodás lényeges része, hogy sikerült megkerülniük a kérdésben korábban emelt magyar vétót, amely oly gyakran akadályozta az Ukrajnával kapcsolatos uniós döntéseket. Válaszul Budapest azzal vádolta az EU-t, hogy szégyentelenül megszegte saját szabályait.

Szijjártó mérges, mert akarata ellenére pénzt ad az EU Ukrajnának

Nem első alkalommal teszi próbára az EU szakjogászainak felkészültségét a magyar kormány. Így történt most is, amikor arra kellett megoldást találni, hogy Ukrajna támogatására pénzt küldhessen az Unió, de a 26 többi tagállammal szemben ezt a magyar kormány lépten-nyomon igyekszik megakadályozni. Szijjártó Péter szerint az EU működését kockázatok fenyegetik.

Az ukrán miniszterelnök keddi sajtótájékoztatóján szóba hozta, hogy az EU Tanácsának soros elnöki tisztét Magyarország tölti be, ezt követően jövőre Lengyelországon és Dánián lesz a sor. „Ma nem látok globális fenyegetést európai integrációs utunkon” – mondta a keddi kijevi sajtótájékoztatón Denisz Smihal ukrán miniszterelnök.

Az Európai Unióhoz való csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajna és több uniós tagállam is sürgette. A tárgyalásokat még azelőtt meg akarták kezdeni, hogy július elsején elkezdődött a féléves magyar EU-elnökség. 

Politico: Megkerülnék Magyarországot az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdésével

A budapesti kormánytól és a magyar bővítési biztostól ugyanannyira tartanak a portál szerint.

Viktor Mikita, Kárpátalja kormányzója szerint Magyarországnak is érdeke Ukrajna EU-tagsága. „Ami az EU-t illeti: meggyőződésem, hogy végső soron Magyarországnak is érdeke, hogy Ukrajna haladjon az integráció felé, és végül be is lépjen az unióba. Megértjük, hogy minden országnak megvannak a maga érdekei, és azért is hasznosak ezek a megbeszélések, mert kijelöljük a következő fontos feladatokat: most például azt, hogy fejleszteni kell a két ország között infrastrukturális kapcsolatokat, újabb áteresztő pontokat kell nyitni a határon. És az is fontos, hogy Magyarországon megnyílhat az első ukrán iskola, hiszen Kárpátalján 96 olyan iskola működik, ahol magyar nyelven folyik az oktatás” – mondta a lapunknak adott interjúban.

Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök júliusi találkozójukon Kijevben egyeztettek a budapesti iskoláról, ami szeptember 1-jén megnyitotta kapuit Csepelen.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.