Gazdaság hvg.hu 2024. szeptember. 05. 10:14

Magukra maradtak a mobilmegőrzés kockázatával az iskolák, még csak biztosítást sem tudnak rá kötni

A tulajdonosok biztosítása legfeljebb a sérülés esetén fedezné az iskolákban begyűjtött mobiltelefonok kárait, eltűnés esetén nem. Az iskolákban pedig olyan sokféle megoldás van, amire nincs egységes biztosítás.

Nem lesz sok esélyük felelősségbiztosításssal csökkenteni a rájuk bízott mobiltelefonokkal járó kockázatokat az iskoláknak, derül ki az Insura.hu biztosításközvetítő elemzéséből. A diákok iskolai mobilhasználatát hétfőtől törvényben korlátozzák, a készülékek épsége pedig az iskolák felelőssége, mint arra az oktatási államtitkár is figyelmeztetett. 

Ez azt jelenti, hogy naponta sok száz, akár 50-100 millió forintos összértékű műszaki eszköz biztonságos tárolásáról és őrzéséről kell gondoskodniuk (plusz feladatként saját erőből) az oktatási intézményeknek, amelyeknek sem a személyi, sem a műszaki feltételei nincsenek meg. 

Az ezzel járó kockázatot még biztosítással sem tudják fedezni, és ez így is marad 

– állapítja meg az Insura.hu. Elemzésükből kiderül, hogy a készülékek tulajdonosai által megkötött biztosítások csak sérülés esetén fizetnek, eltűnés esetén viszont nem, mivel “önként” adják át az iskolának azokat, és az iskola lesz értük a felelős. Elméletileg ugyan köthetnének rá felelősségbiztosítást, de ezt egyelőre lehetetlen megvalósítani a gyakorlatban.

Milyen a teljes iskolai mobiltilalom? Egy német iskolában kipróbálták

A Schleswig-Holstein tartományban található Nortorfban két napra teljesen kitiltották az okoseszközöket, vagyis mindent otthon kellett hagyni. Tanároknak és diákoknak egyaránt. De vajon mi lett a kísérlet vége? A Deutsche Welle riportja.

„Ha a tárolásra kijelölt helyről eltűnik egy mobiltelefon, egy biztosítói térítéshez elengedhetetlen annak bizonyítása, hogy valóban benne is volt, ami naponta átadási bizonylatok alkalmazását igényelné, amelynek minimális információként a készülék gyártási számát is tartalmaznia kellene” – közölte Kozma Gábor, az Insura.hu vezérigazgatója, aki szerint “egyedül ez a tényező annyi pótlólagos adminisztrációs terhet jelentene, amelyet az iskolák nem képesek kezelni”.

Azzal is számolni kell, hogy esetleg lesz olyan diák, aki visszaél a nyilvántartási pontatlanságokkal, például már az első napokban voltak olyan diákok, akik régi, használaton kívüli készüléket adnak le, az pedig, ha esetleg a nyilvántartásban az új, értékesebb készülék adatait rögzítik, biztosítási szempontból kezelhetetlen helyzetet teremt.

Balla István: Mit tehet egy rendőr, ha ő az iskolák ura?

Valós, de bonyolult problémára adott, rossz, egydimenziós válasz a digitális eszközök kitiltása az iskolákból. A döntés jól mutatja, hogyan (nem) működik egy rendészeti módszerekkel irányított centralizált rendszer. Vélemény.

Az iskolák eközben nagyon eltérő gyakorlati megoldásokkal próbálkoznak: 

  • van, ahol saját öltözőszekrényben zárhatják el a diákok a mobiltelefont,
  • máshol az osztályteremben tartják az összegyűjtött készülékeket, de 
  • van olyan iskola is, ahol az összes diák készülékeit egy helyen, a gazdasági irodában tárolják. 

Zoknik, buborékfóliák, korai kezdés és kulcsra zárt termek – így oldják meg az iskolák a mobiltilalmat

Kreatív módszerekkel próbálnak megoldást találni a magyarországi iskolák, hogy betartsák a mobiltelefonok tiltását kimondó belügyminisztériumi rendeletet. Akad olyan intézmény, ahol elég a táskában tartani a kikapcsolt mobilt, máshol korábban kell bemenni, hogy legyen elég idő egyenként aláírni az átvételi elismervényt. És akad olyan iskola is, ahol arra is felkészültek, ha a diák feljelenti a pad alatt mobilozó osztálytársát.

Mivel ezek a megoldások eltérő biztonsági feltételeket jelentenek, lehetetlenné teszik, hogy egységes felelősségbiztosítási terméket dolgozzanak ki a biztosítók. 

Amíg nem alakul ki egységes, jól áttekinthető és megbízható rendszer, addig nem is számíthatunk arra, hogy az iskolák érdemi biztosítói támogatást kapjanak a telefonokkal kapcsolatos kockázatok kezelésében

– állapítja meg a társaság szakértője.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.