Az átlagnyugdíj jelenleg alig több, mint a fele a nettó átlagfizetésnek, miközben 2010-ben még majdnem a háromnegyede volt.
Egyre kevesebbet érnek a nyugdíjak, miközben júniusról júliusra a liszt ára 38,1, a cukoré 13,9, az étolajé pedig kilenc százalékkal emelkedett, miután a kormány megszüntette a kötelező akciókat – mutat rá a problémára az RTL Híradója.
Noha a nyugdíjakat hat százalékkal emelték év elején, és bár a KSH szerint eddig a júliusi infláció volt a legmagasabb, 4,1 százalék, azonban mindez a Nyugdijguru.hu friss elemzése szerint csalóka, ugyanis a nyugdíjasok fogyasztói kosarában kiemelten szereplő élelmiszerek áremelkedése jóval magasabb volt.
A portál szakértői az élelmiszerek további drágulására hivatkoznak, és úgy számolnak, már 250 ezer nyugdíjas él mélyszegénységben Magyarországon.
A kormány viszont elégedett. Az RTL Híradónak azt írták, 2010-hez képest ötödével nőtt az ellátások vásárlóereje, amivel szerintük túlteljesítették az ígéretüket, ami a nyugdíjak reálértékének megőrzésére vonatkozott.
Ugyanakkor az átlagnyugdíj jelenleg alig több, mint a fele a nettó átlagfizetésnek, miközben 2010-ben még majdnem a háromnegyede volt. Nő a különbség, amióta kizárólag a hivatalos inflációhoz igazítják a nyugdíjakat.
A 13. havi nyugdíj ellenére a Bankmonitor szerint minden harmadik nyugdíjas a létminimum alá szorult 2023-ban, és a Nyugdíja Szervezetek Egyeztető Tanácsa szerint a következő hónapokban tovább romolhat a helyzet.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.