Gazdaság hvg.hu 2024. augusztus. 08. 12:33

Jól sikerült az Erste első féléve, de a másodiktól már félnek a kormányzati intézkedések miatt

74 milliárd forint lett a banknál a tiszta profit az egy évvel korábbi 46 milliárd után. A második félév nyereségét viszont megvágja a reméltnél lassabb gazdasági növekedés, a kamatok csökkenése, az extraprofitadó átalakítása, valamint a tranzakciós illeték emelése.

Az Erste működési bevételei 2024 első félévében – a nemzetközi könyvviteli szabványok szerint (IFRS) készített kimutatás alapján – 24 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ezen belül a díj- és jutalékbevételek 20 százalékkal nőttek, elsősorban az aktív ügyfélszám és a kezelt vagyon növekedésének köszönhetően – ismertette Jelasity Radován, az Erste elnök-vezérigazgatója az idei első hat hónap eredményeit bemutató sajtótájékoztatón.

A működéssel kapcsolatos kiadások 15 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az Erste működési eredménye meghaladta a 120 milliárd forintot, szemben a 2023-as 93 milliárd forinttal. A költség/bevétel arány június végére 32 százalékra csökkent a tavaly júniusi 35 százalékról. Az adózás utáni nyereség így az első félévben 74 milliárd forint lett, míg 2023 azonos időszakát 46 milliárd forint profittal zárta a bank.

Míg a korábbi években az eredmény az első félévben mindig kisebb, a másodikban nagyobb volt, addig 2024-ben ez megfordult: az év második felében alacsonyabb nyereséggel számol az Erste. Az idei első félév teljesítményében nagy szerepe volt a pozitív üzleti folyamatoknak, a tervezettnél magasabb kamatkörnyezetnek, valamint a hitelállomány vártnál kedvezőbb alakulásának. Ezzel szemben a második félévben visszafogottabb nyereségre lehet számítani a reméltnél lassabb gazdasági növekedés, a kamatkörnyezet csökkenése, az extraprofitadó átalakítása, valamint a tranzakciós illeték emelése miatt.

Az ügyfélhitelek és kötvények állománya 2024 június végén 3,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az új finanszírozás volumene az első félévben 42 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A nem teljesítő hitelek aránya 2,4 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 2,8 százalékról.
A teljes lakossági hitelállomány 9 százalékkal nőtt egy év alatt, az újonnan kihelyezett állomány az idei első félévben 65 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az új lakáshitelek folyósítása több mint a két és félszeresére ugrott 2023 első hat hónapjához képest – ez egyúttal azt is jelenti, hogy az Erste idén fél év alatt 7 százalékkal több új lakáshitelt folyósított, mint tavaly 12 hónap alatt összesen. A Babaváró hitelből 14 százalékkal nagyobb összeget folyósított a bank az első félévben a tavalyinál. A személyi kölcsönöknél 42 százalékkal emelkedett az új folyósítás összege, míg a kisvállalkozók esetében a kihelyezés lényegében megegyezik az egy évvel korábbival.

A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – június végére 6233 milliárd forintra nőtt, ami 26 százalékos növekedést jelent egy év alatt. A megtakarításokon belül a befektetések aránya 72 százalékra emelkedett a 2023 június végi 68 százalékról.

A befektetett és kezelt vagyon az elmúlt egy évben a piaci átlagot meghaladó mértékben gyarapodott, az idei első félév végére 31 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, meghaladva a 4700 milliárd forintot. A privátbanki üzletág június végén már 1100 milliárd forintos vagyont kezelt. Az Erste által kezelt befektetési alapok eszközértéke meghaladja a 2500 milliárd forintot. Az összeg harmada fenntartható (ESG) befektetési alapokban van. Az elmúlt egy évben nagyot nőtt a kereslet az ETF-ek (tőzsdén jegyzett befektetési alapok) iránt. Az Erste által kezelt állomány csaknem a duplájára nőtt tavaly júniushoz képest. Az Ersténél több mint 800 féle ETF érhető el, ezekből 250 Magyarországon regisztrált alap.

A vállalati területen a kötvény- és hitelállomány együttesen 2 százalékkal csökkent egy év alatt, június végén 1120 milliárd forint volt. A vállalkozások továbbra is a korábbinál kevesebb hitelre tartanak igényt, a remélttől elmaradó üzleti környezetben sok cég visszafogja a beruházásokat, sokan a korábban tervbe vett fejlesztésekkel is egyelőre inkább kivárnak. A kis- és középvállalkozásoknál a hitel- és kötvényállomány 5 százalékkal csökkent, a kereskedelmi célú ingatlanoknál 19 százalékkal nőtt, a nagyvállalatok és önkormányzatok esetében 16 százalékkal zsugorodott 2023 június végéhez képest. Az új vállalati kötvények és hitelek volumene összességében 19 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az idei első félévben nagyrészt annak köszönhetően, hogy az Erste Bank Hungary márciusban – az Erste Group Bank AG-vel közösen – 90 millió euró (mintegy 35 milliárd forint) értékű hitelszerződést írt alá a CTP Csoporttal négy logisztikai- és ipari parkjának finanszírozására Magyarországon.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.