A Saudi Aramco a második félévben 31 milliárd dollárt fizetett ki részvényeseinek, köztük a szaúdi államnak.
A szaúd-arábiai olajcég ezzel az eredménnyel olyan pályán mozog, ami azt valószínűsíti: az év végére meglehet a 124 milliárd dolláros osztalék 2024-re, ami 30 százalékos növekedést hozna előző évhez képest, és csúcsot jelentene a vállalat történetében – írja a Guardian.
A szaúdi államnak (azaz a királyi családnak) 81 százalékos közvetlen részesedése van a vállalatban, míg az állami vagyonalap 16 százalékot bír a cégből, amelyet 2019-ben vittek tőzsdére.
A cég annak ellenére jövedelmez jól a tulajdonosoknak, hogy a második félévben csökkent a nyeresége az alacsonyabb eladások, és a finomítói tevékenység gyengébb haszonkulcsa miatt. Az ország vállalta, hogy napi 9 millió hordóra korlátozza kitermelését az OPEC-tagországok megállapodása szerint. Emiatt a Saudi Aramco részvényárfolyama 19 százalékot esett az idén, amivel rosszabb teljesítményt nyújt legnagyobb riválisainál, például az Exxonnál vagy a Shellnél.
A szaúdi kormány legfontosabb bevétele az olajból származik, a jelenlegi költségvetés 96 dolláros hordónkénti olajár mellett lenne fenntartható az Nemzetközi Valutaalap jelentése szerint. A kőolaj ára jelenleg 76 dollár körül mozog, a tulajdonosok ezért nemrég 12 milliárd dollárnyi részvényt adtak el az Aramcóból, és további 17 milliárd dollár eurókötvényt bocsátottak ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.