Gyakran 2-3 diplomával rendelkező államigazgatási dolgozók kapják ezt az éhbért, miközben a kormányzati vezetők illetménye megnőtt.
Havi bruttó 326 ezer forint – ennyit, azaz a garantált bérminimumot kapja sok államigazgatási dolgozó – írja a 24.hu Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnökének elmondása alapján.
A területi közigazgatásban körülbelül 29 ezer munkavállaló dolgozik (a kormányhivatalok, a kormányablakok és a földhivatalok, valamint a munkaügyi hivatalok, a nyugdíj-, és közegészségügyi hatóságok munkatársai), további, közel 27 ezer tisztviselő pedig az önkormányzati közigazgatásban, nagy részük nettó 210-220 ezer forintot visz haza havonta, ami annyira kevés, hogy állítólag szégyenkeznek is miatta a dolgozók, és még egy pályakezdő pedagógus is többet keres ennél.
Pluszjuttatásokra jellemzően nem számíthatnak, egyedül a törvényileg meghatározott minimumot, kilométerenként 18 forintot kapják meg a munkába járás költségtérítése címén – emlékeztet Boros Péterné.
Eközben a hierarchia tetején korántsem ennyire siralmas a helyzet: július 1-jével havi bruttó 2,65 millió forintra emelték az államtitkárok fizetését, a legtöbb miniszterét pedig 3,53 millióra, mindkettő 14 százalékos növekedést jelent. 27 százalékot nőtt a korábban havi 5 milliót kereső miniszterek jussa, így Lantos Csaba energiaiügyi és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már 6,3 milliós fizetést kap, Orbán Viktor pedig 6,5 milliósat (ezzel az EU-s államfők közül az átlagfizetéshez képest neki a legmagasabb a bére).
A köztisztviselők eközben folyamatos reálbércsökkenést szenvednek el, 2018 óta mindössze egy ízben, a 2022-es parlamenti választást megelőzően történt egy átlagosan 10 százalékos illetményemelés. Nem meglepő, hogy óriási az elvándorlás a szektorban és óriásivá vált a munkaerőhiány.
Az MKKSZ folyamatosan jelezte a problémákat Szalay-Bobrovniczky Vincének, Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárnak, valamint a kancelláriaminiszternek és a kormányfőnek is. Legutóbb májusban, a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum keretében tettek javaslatot arra, hogy a nagyfokú elvándorlás megállítása érdekében éves, 25 százalékos mértékű bérfejlesztés történjen, ami az állományra egységesen vonatkozik.
Javaslataikra egyik kormánytag sem reagált azóta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.