Budapesten akad 13 ezer forintos napijegy is, de vidéken is van olyan hely, ahol 9 ezer forintért csobbanhat csak az ember. Van, ahol 38 százalékkal drágult idén a belépő.
A tavalyi 18-20 százalékos drágulás után idén további 8-10 százalékkal drágultak a strandbelépők – írja a Népszava keddi száma. A cikk szerint a budapesti Gellért és Széchenyi fürdőkbe 10 500-13 000 forint egy felnőtt napijegy, bár a Lukács fürdőbe már 4800-5200 forintért is be lehet menni.
Vidéken nagy a szórás, 5-6 ezer forint az átlag, de Egerszalókon már 9 ezer forint a beugró. Van, ahol az átlagot meghaladó, 18 százalékos az idei drágulás, Szentesen pedig 38 százalékos.
A fürdők java része önkormányzati tulajdonban van, így a jegyárak megállapítása a pénzügyi mellett politikai, társadalmi kérdés is, mondta a Népszavának Albel Andor, a Dél-Alföld Termálklaszter elnöke. Szerinte az, hogy az idei áremelés szerényebb a tavalyinál, már a kormány szándékának megnyilvánulása lehet, és valószínű, hogy a vidéki fürdők többsége veszteségesen működik.
A lyukakat az önkormányzatok pályázati fejlesztési forrásokból és egyéb, változatos támogatásokból tömik be, így viszont a fürdők valós pénzügyi eredményei átláthatatlanok. Albel szerint sokszor kimondott céljuk is az önkormányzatoknak, hogy ne derüljön fény a deficites működésre, főleg, ha kimondottan a strand vonzza a turistákat a településre.
Albel szerint egy négyfős család kedvezményekkel még az olcsóbb fürdőkben is napi 12-13 ezer forintért strandolhat idén, ez egyhetes nyaralás és 5-6 nap csobbanás esetében több mint 70 ezer forint, és akkor még nem szálltak meg, nem ettek, nem ittak semmit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.