Gazdaság hvg.hu 2024. június. 28. 14:00

Fülke – EU-csúcs: „Nem lesz olyan változás az EU-ban, ami Orbánnak kedvező lenne”

Megvannak az új vezetők – de mi jön ezután? Közéleti podcastunkban helyszíni tudósítónk, Gyükeri Mercédesz mesélt Nagy Iván Lászlónak arról, hogyan zajlott az EU-csúcs és mennyi befolyása volt az EU következő fejezetének megkezdésébe Orbán Viktornak, illetve mi igaz abból, hogy a Fidesz regionális pártcsaládot alapíthat.

Úgy fest, kezdetét veheti az új ciklus az Európai Unióban: bár múlt héten, informálisan még nem sikerült megállapodni a csúcsvezetőkről, csütörtökön pár óra alatt megegyeztek a tagállamok kormányfői, és Von der Leyen-Costa-Kallas trió állhat fel az Unió élén. Időközben a stratégiai célokat is elfogadták és Volodimir Zelenszkij is elégedetten távozhatott Brüsszelből.

Mi történt az EU-csúcson? Befolyásolt-e bármit Orbán vagy Meloni akadékoskodása? Mikor indulhat el a tényleges munka és hogyan fordul rá Európa a magyar soros elnökségre?

Erről kérdezte Nagy Iván László Gyükeri Mercédeszt, aki Brüsszelből követte az EU-csúcsot.

Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube.

Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.

No Title

No Description

  • 00:00 Intro
  • 00:45 Hogyan sikerült megállapodni az Unió csúcsvezetőiről?
  • 02:14 Kötekedett-e Orbán Viktor? És Giorgia Meloni?
  • 06:29 Vereséget szenvedett Orbán Viktor?
  • 07:18 Lett valami a tanácselnöki körforgóból?
  • 07:56 Mi igaz a V4-es pártcsaládról felröppent hírekről?
  • 10:11 Hogy fest a most elfogadott ötéves stratégiai menetrend? Mik a legfontosabb céljai az EU-nak 2029-ig?
  • 12:43 Miről állapodott meg az EU Ukrajnával?
  • 14:17 Mi a menetrend innentől? Hogyan indul újra az élet Brüsszelben?
  • 16:55 Kiderült-e bármi újdonság a hétfőn kezdődő magyar elnökségről? Mit lehet elérni, ha közben nem is működik teljes erőbedobással az Unió?
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.