William Ruto azt követően döntött a visszakozás mellett, hogy a tüntetők lerohanták az ország parlamentjét.
„Meghajlok Kenya népének akarata előtt, akik hangosan jelentették ki, hogy nincs szükségük erre a pénzügyi törvényjavaslatra, így nem is fogom azt aláírni” – jelentette ki egy televíziós adásban a Reuters tudósítása szerint William Ruto kenyai államfő (képünkön).
A Ruto mögött álló parlamenti képviselők egy része a bejelentés hallatán tapsban tört ki, míg Rigathi Gachagua alelnök arra szólította fel az ország fiatalságát, hogy hagyjanak fel a tüntetésekkel annak érdekében, hogy elejét vegyék a további vérontásnak és rongálásnak. Gachagua ezután a hírszerző szervekkel szemben fogalmazott meg kritikát, amiért azok rossz tanácsokat adtak a kormánynak.
Kenyában azt követően törtek ki tüntetések országszerte, hogy a parlament elfogadott egy törvényjavaslatot, amely többek között a kenyér és az egészségügyi betétek utáni adót is megemelte volna.
A többségükben fiatalokból álló tüntetők Nairobiban ostrom alá vették a parlamentet, a hatalom éleslőszert is bevetve próbálta feloszlatni őket. Az összecsapásoknak legalább 23 halottjuk és többtucatnyi sebesültjük van, mostanra pedig a tüntetők már kellőképpen mérgesek ahhoz, hogy ne elégedjenek meg a problémás törvénycsomag visszavonásával, helyette sokan Ruto távozását követelik, és folytatni akarják a tiltakozásokat.
A kenyai elnök helyzete nehéz, ugyanis nemcsak a népe szorongatja, hanem az IMF is, amely a fiskális politika szigorítására próbálja rászorítani a kormányt, ennek képezték volna részét a most visszavont adóemelések is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.