Leonard Lauder találta ki a rúzsindexet a 2001-es terrortámadás idején, és most újra divatba jött az elképzelés: a nők ajkát kell figyelni, ha tudni akarjuk, hogy mit hoz a jövő – írja a CNN gazdasági rovata.
A kozmetikai cikkek eladása, ezen belül különösen a rúzsé fordítottan arányos a gazdasági konjunktúrával – figyelte meg a Lauder-birodalom főnöke, aki rámutatott, hogy 2001 szeptemberében, amikor az iszlamista terrortámadás gazdasági visszaesést okozott, a kozmetikumok eladásai 11%-kal növekedtek. A nagy gazdasági válság idején a harmincas években még nyilvánvalóbb volt a kontraszt: a gazdaság mínuszban, a kozmetikumok kereskedelme 25%-os pluszban.
A Covid idején, amikor szintén jelentős volt a gazdasági recesszió, annyiban módosult az index, hogy nem a rúzs játszotta a főszerepet, hiszen nemigen lehetett kimozdulni otthonról, hanem a különböző bőrápoló szerek. „Az index jól működött akkor is, csak épp a rúzs helyére a bőrhidratálók kerültek” – emlékezett vissza az Estée Lauder elnök-vezérigazgatója.
Jön a recesszió?
A kozmetikumok eladásai jól mennek, a luxustermékeké különösen: 2%, illetve 9% a növekedés. Azt látjuk, hogy az amerikai fogyasztók különben spórolni kezdtek: vége a nagy költekezési hullámnak, amely a pandémia utáni felszabadulás időszakát jellemezte az Egyesült Államokban. Mégis, mi az oka annak, hogy a luxuskozmetikumok jól mennek, miközben a fogyasztók egyre inkább visszafogják a kiadásaikat?
„A szépségápolás kicsit megváltozott a Covid idején, hiszen előtérbe került az egészség. Nem hiszem, hogy a gazdasági konjunktúrára nézve általános tanulságot lehetne ebből levonni. Ha az emberek spórolni kezdenek, akkor ezt nem a kozmetikumokkal kezdik el, hanem a ruházkodással vagy a drága egyedi termékekkel. Azért is mennek jól a luxuskozmetikumok, mert itt állandóan újítások vannak. Az emberek szeretnek maguknak egy perc csendes boldogságot szerezni, és ezt mi megadjuk nekik. Van egy 24 dolláros új balzsamunk, szerintem nem túlságosan drága, és jól megy a piacon. Az emberek általában összehasonlítják a különböző árakat, és annak alapján döntik el, hogy mit vásárolnak meg, és miről mondanak le” – nyilatkozta a CNN gazdasági rovatának Neela Montgomery, az Overeon luxus kozmetikai cég elnök-vezérigazgatója.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.