Havi alapon 0,9 százalékos csökkenést mért a KSH a kiskereskedelmi forgalomban. Tavalyhoz képest viszont volt 3,2 százalékos bővülés.
Hiába voltak ígéretesek a kiskereskedelmi forgalom márciusi statisztikái a januári stagnálás és a februári enyhe csökkenés után, márciushoz képest áprilisban megint csökkent a forgalom – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss adataiból. Az előző évi azonos időszakhoz képest ugyanakkor bővülést mértek: a nyers adat szerint 3,7, a naptárhatástól megtisztítva 3,2 százalékkal nőtt a forgalom.
Az előző hónaphoz képest ugyanakkor csökkenést regisztráltak: a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,9 százalékkal mérséklődött a forgalom márciushoz képest. Ezt az éves alapon történt bővülést üdvözlő NGM olyan szezonális hatásokkal magyarázta, mint
a húsvéti ünnepekhez kötődő márciusi nagybevásárlások utáni visszafogottabb költés.
Kereskedelmi ágazatokra bontva pedig így alakult a forgalom a tavalyi azonos időszakhoz képest:
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,6 százalékkal bővült, az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,4, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,8 százalékkal emelkedett.
A nemélelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 4,3 százalékkal növekedett, részletesen:
- a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,7,
- a használtcikk-üzletekben 5,0,
- a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 4,2,
- a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 1,1 százalékkal nőtt,
- az iparcikk jellegű vegyes üzletekben lényegében nem változott, míg
- a bútor-, műszakicikk-üzletekben 1,8 százalékkal csökkent a forgalom.
- Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,6 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 7,9 százalékkal emelkedett.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2,0 százalékkal bővült.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 26 százalékkal nőttek az előző évhez képest.
Az áprilisi országos kiskereskedelmi forgalom folyó áron 1563 milliárd forintot ért el.
Ennek 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nemélelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
2024. január–áprilisban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva 2,4 százalékkal emelkedett a forgalom, mint fentebb is volt szó róla, ezen belül
- az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,3,
- a nemélelmiszer-kiskereskedelemben 0,7,
- az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,4 százalékkal bővült tavaly ilyenkorhoz képest.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)