Gazdaság hvg.hu 2024. május. 31. 13:35

Megint nőni kezdett az infláció az euróövezetben

A nem végleges érték a vártnál rosszabb, 2,6 százalék. Az EU-s inflációs adatra még várni kell, de Magyarország kilátásai nem rózsásak.

Az áprilsi 2,4 százalék után az elemzők által vártnál nagyobb mértékben nőve 2,6 százalék volt az euróövezeti infláció májusban, közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat nem végleges adatként pénteken.

Tavaly májusban 6,1 százalék volt az euróövezeti fogyasztói árindex éves emelkedésének mértéke. Havi összevetésben pedig 0,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak májusban az áprilisi 0,6 százalék után.

Az Eurostat előzetes számításai szerint májusban az energiaárak 0,3 százalékkal haladták az egy évvel korábbit, miután áprilisban 0,6 százalékos éves szintű csökkenést jegyeztek föl. Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek árának éves növekedési üteme 2,6 százalékra lassult májusban az áprilisi 2,8 százalékról.

A szolgáltatások májusban 4,1 százalékkal, áprilisban szerényebben, 3,7 százalékkal drágultak. Az energia, élelmiszerek, alkoholok és dohánytermékek ára nélkül számított éves euróövezeti maginfláció 2,9 százalékra gyorsult az áprilisi 2,7 százalékról, ami 2022 február óta a legalacsonyabb volt. A havi szintű meginfláció 0,4 százalékra csökkent az áprilisi 0,7 százalékról. A májusra vonatkozó végleges adatokat június 18-án ismerteti az Eurostat.

A nemcsak az euróövezetre, hanem a teljes EU-ra vonatkozó inflációs adat is később érkezik csak meg, mivel több tagállam, köztük Magyarország ötödik havi értéke sincs még meg. A kilátások ugyanakkor rosszak. Nálunk tavaly kezdett el csökkenni az infláció a januári, 25,7 százalékos csúcsérték után (ez az Eurostat táblázatában 26,2 százalék, az eltérő számítási módszertan miatt), idén tavasz elején pedig úgy tűnt, 3,6 százalékon stabilizálódik, ám áprilisban már megint növekedésről jelentett a KSH. A negyedik hónapban 3,7 százalékra kúszott föl – az Eurostat táblázatában egyébként maradt 3,6, az említett, eltérő módszertan miatt.

Emlékezetes, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter épp akkor jelentette ki, hogy „az infláció továbbra sem jelent kihívást hazánk gazdasága számára,” amikor a KSH közzétette a megint romló értéket. A folytatás sem lesz rózsás, ha az Európai Bizottság május közepén lehozott gazdasági előrejelzése valósul meg. Abban arról írnak, bőven az EU-s átlag fölött marad a magyar infláció.

Nagy Márton: Az infláció nem kihívás. Infláció: Fogd meg a söröm…

A nemzetgazdasági miniszter épp abban a pillanatban beszél alacsony szinten stabilizálódott inflációról, amikor az infláció visszagyorsul. A nemzetgazdasági miniszter szerint a nemzetközi kőolajárak csökkenése a magyar kormány érdeme.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.