A versenyhivatalnak még egyszer el kell döntenie, történik-e piaci erőfölénnyel való visszaélés azokon a területeken, ahol a 4iG szinte monopol helyzetbe került a Vodafone megszerzésével.
Megnyerte a közigazgatási pert a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ellen Ilyés Márton korábbi momentumos politikus és két polgármesterjelölt társa: a hivatal köteles újra foglalkozni a Vodafone 4iG általi felvásárlása ügyében.
A GVH ugyan magától sem látta szükségesnek a vizsgálat lefolytatását annak idején, ám erre lehetősége sem lett volna, a kormány ugyanis nemzetstratégiai jelentőségűvé minősítette az ügyletet. Márpedig 2013 óta a GVH nem vizsgálhatja az ilyen ügyleteket.
E tekintetben fontos változás, hogy két francia kábeltévés cég összeolvadása ügyében egy új, precedensértékű ítéletet hozott az Európai Unió Bírósága – írja cikkében a Szabad Európa. A francia szabályok miatt nem kellett előzetesen vizsgálnia az ügyet a helyi versenyhivatalnak, de az uniós bíróság kimondta, hogy ha utólag felmerül a piaci erőfölénnyel való visszaélés, akkor utólagosan vizsgálható maga a felvásárlás is. Még akkor is, ha az állam esetleg valami más szabállyal korábban kivette az ügyet a fúziókontroll intézménye alól. Ekkor a helyi kivételező szabályoktól független uniós szabályok alapján kell elvégezni. A precedensre hivatkozva például a belga versenyhivatal már áprilisban elkezdett utólag vizsgálódni egy nagyobb léptékű belgiumi iparági ügyben.
A Vodafone-ügylet kapcsán minimum felvethető, hogy indokolt a versenyjogi vizsgálat, Ilyés összesítése szerint a 4iG 117 településen lényegében monopolpozícióba került a vezetékes telekommunikációs piacon. Ebbe olyan nagyobb városok is beletartoznak, mint Dunaújváros, Veszprém, Gödöllő vagy Vác, összesen nagyjából háromszázezer vezetékes előfizetőt hátrányosan érintve.
A GVH saját kezdeményezésére nem kíván korábban nemzetstratégiai jelentőségűvé minősített ügyletekben vizsgálatot indítani – közölte a Szabad Európával a hivatal.
Frissítés: A cikket módosítottuk a GVH cikkünk megjelenése utáni állásfoglalásának megfelelően.
A GVH magyarázata szerint a kialakult piaci helyzetet kellett ellenőrizniük az eredeti beadvány szerint (illetve azt eldönteni, hogy a helyzet indokol-e versenyfelügyeleti eljárást), és ennek megismétlésére kötelezte őket a bíróság. A 4iG-Vodafone-fúziót nem vizsgálhatták és nem is vizsgálhatják.
A GVH hvg.hu-hoz eljuttatott állásfoglalása szerint a (közigazgatási) bírósági ítélet semmilyen módon nem kötelezte arra a Gazdasági Versenyhivatalt, hogy utólagosan vizsgálja a korábban nemzetstratégiai minősítéssel ellátott összefonódást. A bíróság vonatkozó döntése mindössze azt írta elő a GVH számára, hogy megismételt bejelentéses eljárásban vizsgálja meg, hogy az összefonódás következtében előállt piaci helyzet tekintetében fennállnak-e a versenyfelügyeleti eljárás megindításának törvényi feltételei. A vizsgálat lefolytatására a GVH-nak 2 hónap áll rendelkezésére, amely határidő egy alkalommal, legfeljebb 2 hónappal meghosszabbítható.
A GVH szerint a GVH mint jogalkalmazó minden esetben a vonatkozó és hatályos jogszabályi előírások szerint jár el. Ebből következően – a bíróság által is megerősítetten – a GVH a továbbiakban sem végezhet vizsgálatot (utólagos vizsgálatot) a nemzetstratégiai jelentőségűként megjelölt fúziók tekintetében, mivel ezzel túllépne a jogszabályokban meghatározott hatáskörén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.