Gazdaság hvg.hu 2024. május. 17. 09:52

Továbbra is működik a kormány kényszerítése, a benzin és a dízel is olcsóbb nálunk, mint a szomszédoknál

Nagy Márton: megvédtük a családokat, letörtük a háborús üzemanyagárakat.

Frissítette a Központi Statisztikai Hivatal a szomszédos, illetve régiós üzemanyagárakat összevető adatsorát. A szomszédos országok mezőnyébe nem veszik be Ukrajnát, a régiós mezőny pedig az ukránok nélkül számolt szomszédokon kívül még Bulgáriát, Csehországot és Lengyelországot tartalmazza.

Az jött ki, hogy Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára a héten 609 forint volt, ami megegyezik a régiós átlagértékkel. A szomszédos országokban az átlagár 621 forint volt, a magyar ár 1,9 százalékkal, azaz 12 forinttal volt alacsonyabb. A dízel üzemanyag heti átlagos ára Magyarországon 607 forint volt, ami 10 forinttal, 1,7 százalékkal haladta meg a régiós 597 forintos átlagárat. A szomszédos országokban 608 forint volt a dízel átlagára, a magyar adat 0,2 százalékkal, azaz 1 forinttal volt ennél alacsonyabb.

A 95-ös benzin magyarországi átlagára 17 forinttal csökkent az előző heti adathoz képest. Ezzel párhuzamosan a régiós átlag is mérséklődött, 7 forinttal. A szomszédos országokban a benzin átlagára 9 forinttal csökkent. A gázolaj magyarországi átlagára 7 forinttal csökkent egy hét alatt. A régiós átlagár nagyobb mértékben, 10 forinttal csökkent. A szomszédos országokban a dízel átlagára 12 forinttal csökkent az előző héthez képest.

A KSH által közölt legfrissebb adatok alapján Magyarországhoz képest a régiós országok közül Ausztriában, Csehországban, Horvátországban, Szerbiában és Szlovákiában volt magasabb a benzin átlagára. Magyarország után Szlovákiában csökkent a legnagyobb mértékben a benzin ára, 15 forinttal. Lengyelország és Szlovénia esetében a 95-ös oktánszámú benzin átlagára kevesebb mint 5 százalékkal maradt el a magyar átlagártól. Bulgáriában továbbra is több mint 10 százalékkal alacsonyabb a benzin átlagára.

A dízelolaj esetében Ausztria és Szerbia heti átlagára meghaladta a magyar értéket, ugyanakkor Bulgáriában az átlagár több mint 10 százalékkal kisebb volt a magyar dízel üzemanyag átlagárához képest. A régió összes országában csökkent a dízel átlagára az előző héthez képest. Horvátországban volt tapasztalható a legnagyobb mértékű csökkenés, 17 forinttal.

A KSH-adatokra reagálva Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a következőt fűzte hozzá pénteki közleményében:

“A Központi Statisztikai Hivatal ma közzétett adatai rámutatnak, hogy a kormány letörte a háborús üzemanyagárakat. Az üzemanyag-kereskedők megértették és elfogadták a kormány szándékait és célját, így az elmúlt hetekben jelentős árcsökkentést hajtottak végre. Ma reggel is azt tapasztalhattuk a kutakon, hogy tovább mérséklődtek az árak. A benzin ára 5 forinttal 607 forintra, a gázolaj ára 4 forinttal 605 forintra csökkent. Így összességében a kormány a benzin árát 43 forinttal, a gázolaj árát pedig 56 forinttal csökkentette áprilisi, illetve februári csúcsértékeikhez képest.”

Péntek reggel a Magyar Ásványolaj Szövetség is frissítette saját üzemanyagár-figyelőjét. Ők más módszertan szerint számolnak, mint a KSH, így eltérő árak jöttek ki. Nagy közlésével szemben az ő pénteki, hazai benzináruk 603 forint, dízelnél pedig 600 forintot tüntetnek fel táblázatukban. Náluk a régióban – ők csakis a szomszédos országokat értik ezalatt, leszámítva Ukrajnát – a magyar benzinár a negyedik legmagasabb (Szlovéniában, Romániában és Horvátországban lehet olcsóbban tankolni), dízelnél pedig a harmadik helyen állunk (Szlovénia, Szlovákia, Horvátország és Románia olcsóbb nálunk).

A magyarországi üzemanyag-kereskedők azután kezdték el csökkenteni az elmúlt hónapokban a régiós/szomszédos mezőny árait hónapokig meghaladó benzin- és dízeláraikat, hogy Nagy Márton kilátásba helyezte: vagy így tesznek, vagy a kormány megfontolja, hogy visszahozza a piacot teljesen kikészítő üzemanyag-ársapkát. Nagy múlt héten elégedetten nyugtázta, hogy működött a “javaslata”, így az ársapka egyelőre lekerült a napirendről.

A benzinkutasok persze nem elégedettek az ultimátummal, ez pedig érdekes pengeváltást szült a Nemzetgazdasági Minisztériummal:

Az NGM szerint a benzinkutasok nem törődnek a családokkal, amikor a túl sok adóra panaszkodnak

Jobban kellene gazdálkodni, nem panaszkodni – üzente a Nemzetgazdasági Minisztérium a kis benzinkutaknak.

zöldhasú
Hirdetés