A területfejlesztési miniszter szerint Magyarország lendületesen zárkózik fel, a cél az, hogy 2030-ra az EU egyik legélhetőbb állama legyen. Valójában a leszakadás folyamatos, a tavalyi infláció különösen mélyre taszította a magyar háztartások fizetésének értékét, életszínvonalát.
A területi fejlesztési politika célja, hogy Magyarország 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb tagállama közé kerüljön – mondta Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a 20 éve az Európai Unióban – és a jövő… című konferencián hétfőn Budapesten.
A magyar uniós tagság két évtizedét értékelő rendezvényen a tárcavezető úgy fogalmazott: uniós szinten területi kiegyenlítődés figyelhető meg a tagállamok fejlettségében, és jó hír, hogy Magyarország „lendületesen csatlakozik” az EU átlagához. Rossz hír ugyanakkor, hogy országon belül mégis növekednek a területi különbségek.
A miniszter felszólalását követően nem sokkal frissítette az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat több adatbázisát. A friss adatokból kiderült, hogy immár Romániában is többet érnek a fizetések, mint Magyarországon – még a gyerekesek esetében is. A háztartások életszínvonalát jól mutató végső egyéni fogyasztásban pedig Bulgária hajszál híján utolérte Magyarországot.
Az ok természetesen a tavalyi rendkívül magas, Európa-bajnok infláció, amely a magyar vásárlóerő jelentős részét eltüntette.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.