Gazdaság Ballai Vince 2024. április. 12. 17:14

Valóban akkora durranás lesz az otthonfelújítási program? Mire lehet elég a támogatás?

Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Az új otthonfelújítási programot még a júniusi választás előtt ki akarják írni. Részletesen megnéztük, mire lehet elég a beruházási keret a háztartásoknak, mire kell nagyon odafigyelni, milyen buktatókkal érdemes számolni, hányan lehetnek jogosultak, számíthatunk-e áremelkedésekre miatta, és kik lesznek akik biztosan kimaradnak. Jobb, ha tudja, hogy a programban van pár csavar, ez lesz a támogatott gázkazánok hattyúdala.

Folyamatosan szajkózza a kormányzati kommunikáció a múlt héten bejelentett, de már hónapok óta lebegtetett új otthonfelújítási programot, először múlt héten belengette Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, egy napra rá megvolt a bejelentés, szerdán az M1-en beszélt róla Koncz Zsófia parlamenti államtitkár, és a csütörtöki kormányinfón is felhozták, pénteken pedig fontos részletet árultak el róla. Talán az sem véletlen, hogy a pályázatot a júniusi önkormányzati és európai parlamenti választások előtt ki akarják írni. De valóban ekkora durranás a program?

Mennyiben segíti elő a klímacélok teljesülését, kiknek segít a építőiparban, és mire lesz elég az egyes háztartásoknak a program, amelynek keretein belül a legalább egymilliós önerővel együtt összesen hétmillió forintos korszerűsítésbe vághatnak az (akár többlakásos) családi- és ikerház-tulajdonosok, de aminek legalább felét mindenkinek saját zsebből kell végül állnia? A bejelentés utáni általánosabb összefoglaló után most iparági szereplőkkel és energiahatékonysági szakértőkkel eredtünk utána a részleteknek.

Mire lehet majd pontosan pályázni?
– épület külső határoló elemeinek hőszigetelése,
– nyílászárócsere, 
– használati melegvíz-rendszer korszerűsítése, 
– fűtésrendszer korszerűsítése magas hatásfokú gázkazánnal, a hozzátartozó kéménybéleléssel és a kapcsolódó hőleadókkal,
– illetve ezek tetszőleges kombinációjára, a lényeg, hogy meglegyen a 30 százalékos energiamegtakarítás.

Mire lehet elég?

Többre, mint egy szigetelés és nyílászáró csere – mondta a hvg.hu-nak Szórády Csilla, az Új Ház Zrt. építőanyag-kereskedelmi hálózat vezérigazgatója, akitől azt kértük, hogy egy átlagos házra vonatkozó kalkulációval segítsen felmérni, mire lehet a 7 millió forintos beruházás. A szakember előzetesen figyelmeztetett, a költségeket számos tényező befolyásolja, így például

  • az ingatlan elhelyezkedése: “északon, a Mátra bércei között máshogy kell szigetelni, mint Szegeden”;
  • milyen falazóelemekből épült a ház,
  • milyen az épület általános állapota, 
  • mennyire jó a falak vízszigetelése, 
  • szükség van-e nyílászárócserére stb.

Ettől függetlenül ahol nincs szükség lábazati szigetelésre, a homlokzatra ragasztott legalább 15 cm vastag fehér EPS-sel (polisztirollal), illetve egy legalább 25 cm ásványgyapot-réteg beton padlásfödémre terítésével számolva, 

a szigeteléssel nagyságrendileg bruttó 2,5 millió forintos költséggel kalkulálhatunk egy átlagos 9 x 9 méteres épület esetén – már kivitelezéssel együtt. 

A szakember azonban jelezte, nem feltétlenül érdemes spórolni a szigetelés vastagságán: 20 centiméteres polisztirollal viszonylag mérsékelt plusz ráfordítással már komolyabb energiamegtakarítást érhetünk el, emellett jelentősebb mértékben növelhetjük ingatlanunk értékét. 

Hogyan érhetjük el biztosan a 30 százalékos energiamegtakarítást?

Ehhez önmagában is elég lehet a szigetelés fent jelzett korszerűsítése, de célszerű ezzel együtt kicserélni az elavult nyílászárókat, már csak a hőhidak és a belső páralecsapódás megelőzése érdekében is. A nyílászárócserénél – jóllehet a kétrétegű üvegezéssel ellátott is megfelelhet – ajánlott a háromrétegű, redőny felszerelésére is alkalmas ablakokkal, a bejárati ajtó esetében pedig egy RC2 biztonsági vasalatú, MABISZ minősítésű termékkel kalkulálni. 

AFP / Sven Simon / Frank Hoermann

Ez esetben az Új Ház Zrt. becslései szerint 

a nyílászárók cseréje bruttó 1,5-2 millió forintba kerülhet egy átlagos, 7 ablakkal és egy bejárati ajtóval rendelkező épület esetében,

ebbe azonban – mivel ingatlanonként és egyénenként jelentősen eltérőek lehetnek az állapotok és igények – nincs belekalkulálva a belső helyreállítási költség. 

Szórády Csilla felhívta a figyelmet a buktatókra is: ha belevágunk, akkor ne csak részlegesen, hanem az egész épületet szigeteljük, különben hőhidak alakulhatnak ki a kevésbé szigetelt területek határain, és a nedves falaknál is kiemelt figyelmet kell fordítani a megfelelő vízszigetelésre, hiszen enélkül csökkenhet a hőszigetelés hatékonysága, és általában is

azok a projektek fognak biztosan megfelelni a programban támasztott követelményeknek, amelyeket komplex rendszerekben gondolkodva, szakemberek által jól megtervezve indítanak, és magas szintű szakipari munkával kiviteleznek.

A munkálatok sorrendjénél pedig a következőket érdemes szem előtt tartani: 

  • kezdjük a nem beépített padlásfödém szigetelésével: ez a legegyszerűbb, és akár házilag is kivitelezhető (magunk is leteríthetjük a födémre a megfelelő vastagságú szigetelőpaplant),
  • ha új nyílászárókat is szeretnénk, azokat érdemes a homlokzati szigetelés felragasztása előtt vagy legalább azzal egy időben beszereltetni.

Mennyi időbe kerül majd?

Ha minden rendelkezésre áll (tervezés, anyagok, szakember), 

  • a homlokzati hőszigetelés egy fent jelzett méretű háznál két hét alatt elvégezhető,
  • ha esetleg tetőcsere is szükséges, arra 2-3 hetet érdemes számolni, 
  • a nyílászárók cseréje akár egy nap alatt is megvan, de ezen felül kell számolnunk a helyreállítással (az esetleg megsérült falazat, vakolat javításával, az ablakpárkány kialakításával, belső festéssel),
  • ha a fűtési rendszert is felújítanánk, akkor egy meglévő központi fűtési rendszer esetében egy kazáncsere önmagában gyorsan, egy nap alatt elvégezhető, ha nem kell például a kéményt is korszerűsíteni,
  • ha viszont komolyabb fűtéskorszerűsítésben gondolkodunk, már szükség lehet előzetes gépészeti tervekre, esetleg a vezetékrendszer, radiátorok cseréjére, padló- (fal)fűtés kialakítására. A munkálatok ez esetben 1-1,5 hónapba is beletelhetnek – amennyiben minden terv megvan, minden anyag és szakember a rendelkezésre áll. 

Itt azonban érdemes jelezni, hogy a szakemberekre várhatóan a jelenleginél több időt kell majd várni. A munkát méretét – kisebb kivitelezés felújítás – tekintve 46 napos volt a vállalási idő a Mapei Kft. legutóbbi felmérése alapján, a szakemberekre pedig átlagosan 52 napot kellett várakozniuk a megrendelőknek, a program által közvetlenül érintett szakmákban pedig:  az épületszigetelők esetében 54, az épületgépészek esetében pedig 42 nap volt ez az érték, amivel számolni kell.

Bő hét hetet kell várni a szakemberekre, de közel ötödével nőttek a munkadíjak az építőiparban

Kevesebbet kell várakozniuk azoknak, akik új lakást építenek, vagy a régit újítják fel. A leggyorsabban a villanyszerelők jönnek, de a burkolókra még most is bő két hónapot kell várni. A munkadíjak eközben már négyzetméterenként 10 ezer forint felett járnak.

Hoz drágulást?

A felújításhoz szükséges építőanyagok árát várhatóan nem fogja érdemben befolyásolni a program: azok inkább világpiaci folyamatoktól, az olaj- és az energiaárak változásaitól (a polisztirol árában a kőolaj, az ásványgyapoténál az előállításához szükséges energia ára jelentős tényező), illetve a forintárfolyamtól függenek.

A munkadíjak emelkedésére viszont lehet számítani a vezérigazgató szerint, bár ez nem lesz olyan mértékű, mint a korábbi otthonfelújítási támogatás idején, amikor – különösen a véghajrában – szinte egyszerre jelent meg az igény a munkákra. Hasonlóan vélekedett Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége elnökségi tagja is aki figyelmeztetett:

Azoknak, akik fontolgatják a pályázást a programra, érdemes lesz gyorsan lépniük!

Neki az emelkedés várható mértékére is van adata: idénre ugyanis 10 százalékosra mondták munkadíjaik emelését a Mapei fentebb is idézett felmérésében részt vevő szakemberek.

A program pontos részletei egyelőre még nem véglegesek, a bejelentők azt ígérték, hogy tartanak majd róla társadalmi egyeztetést – amire az ÉVOSZ is készül saját, a megrendelők dolgát könnyítendő javaslatokkal –, de június elején már ki is szeretnék írni. Ekkor lesz egyébként a június 9-re kiírt önkormányzati és európai parlamenti választások kampányának véghajrája, erre a kollégák is felhívták a figyelmet a Fülke podcast legutóbbi adásában:

Fülke: Így omlott össze a költségvetés, amíg Magyar Péterre figyeltünk

Lakásfelújítási programra jut, minden másra alig, Nagy Márton pedig folytatja a nagyvállalatok elleni harcot – bár lejárt lemeznek hangzik, a magyar gazdaság elmúlt hónapjai súlyos következményekkel járhatnak, amit a Fidesz szemszögéből jótékonyan el lehet felejteni, amíg Magyar Péterre fókuszál mindenki. Közéleti podcastunkban összeszedtük, mit nem érdemes szem elől téveszteni.

Van pár csavar

Üdvözlendő, hogy legalább 30 százalékos energiahatékonysági javulást tűzött ki a kormány az új otthonfelújítási programban és jövedelem szerint differenciált támogatás kapható – kommentálták a programot a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szakemberei, Illésné Szécsi Ilona projektvezető és Pálffy Anikó szakmai vezető.

Kibökték a minisztériumok az otthonfelújítási program egy elég fontos részletét

Az adott településre jellemző jödelemviszonyoktól függ majd, hogy ki mennyi vissza nem térítendő támogatást kaphat az új otthonfelújítási programban. Ezt eddig is lehetett tudni, az Energiaügyi- és a Nemzetgazdasági Minisztérium viszont most elárulta, hol húzzák meg a határokat, azok jutnak a legtöbb pénzhez akik lakóhelyén 312 450 forint alatti a nettó havi átlagkereset.

Csakhogy van a programban pár csavar. Például ha valaki hőszigeteli család házát (ingatlanja homlokzatát), az már jelentős felújításnak számít (mert a beavatkozás várhatóan több, mint 25%-át érinti a külső határoló felületeknek), ami esetében az épületenergetikai jogszabályok kimondják (9/2023 ÉKM rendelet), hogy éves szinten 150 kW alá kell vinni az épület egy négyzetméterére eső energiafogyasztását. Ez a kitétel nem új, csak a korábbi esetekben nem igazán ellenőrizték, most viszont nagyobb eséllyel lehet rá számítani szerintük. Ennek az energetikai szintnek az eléréséhez azonban már a hőszigetelés mellett más beavatkozás is szükséges, pl. a fűtési rendszer korszerűsítése.

Szerintük az adott támogatási keretből többféle felújítási munkálat is elvégezhető, ami megfelel a 30 százalékos energiamegtakarítási elvárásnak, bár egy épület teljes mélyfelújítására nem lesz elég a 7 millió forint. Finanszírozni lehet belőle például

  • a padlásfödém szigetelését (ezzel lehet a legolcsóbban a legnagyobb energiamegtakarítást elérni), és a fűtés korszerűsítését, amivel együtt már teljesíthető a 30 százalékos javulás is. 
  • vagy az épület hőszigetelését,
  • vagy a padlásfödém-szigetelést a nyílászárók cseréjével.

Pozitívnak értékelték még, hogy a pályázatot várhatóan hivatalos pályázatelőkészítő révén lehet majd igénybe venni, és EKR-kötelezett, energetikus, vagy független egyablakos tanácsadó rendszer segítségével kidolgozni. Ilyen tanácsadó hálózata egyébként a MEHI-nek is van, ezek a Renopontok. Figyelmeztettek azonban, hogy nagyon oda kell figyelni a kivitelezésre, a szakipari munkák minőségére. Ha itt elcsúszik valami, könnyen lehet, hogy nem sikerül teljesíteni az elvárt energiahatékonysági javulást. A részletek ezzel kapcsolatban még nem ismertek: a visszatérítendő támogatást ekkor meg sem kapja a pályázó, vagy a kedvezményes kölcsön révén kapott kamattámogatást is vissza kell-e vajon fizeni.  

Kirostálhatják az energiaszegény háztartásokat

A finanszírozási konstrukció ugyanakkor erős szűrőt jelenthet: hiába szerepel a programban 6 millió forintos segítség, ebből valójában az adott településre jellemző átlagjövedelemtől függően 2,5-3,5 millió forint lesz az, amit az állam vissza nem térítendő támogatásként ad  – amennyiben teljesül az elvárt energiahatékonysági javulás. A többit pedig mindenkinek magának kell kifizetnie: az egymillió forintos önerőt azonnal, a 6 millióból az állami támogatás után fennmaradó 2,5-3,5 millió  forintot pedig 8 év alatt, részletekben. Vagyis aki pályázna, azzal számolhat, hogy végső soron legalább 3,5-4,5 millió forintot saját zsebből kell beletennie, igaz, ezért egy komoly rezsicsökkentő, az ingatlan értékét növelő beruházást tud megvalósítani.

Pályázna az otthonfelújítási programban? Nézze meg térképen, az ön lakóhelyén mennyi pénzt ad ehhez az állam!

63 járásban 3,5 millió, 96 járásban 3 millió, 38 járásban 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt az állam az otthonfelújítási programban a lakóépületek energiahatékonyságának javítására. Tudja, hogy az ön lakóhelye melyik kategóriába esik? Térképünkről leolvashatja!

A hatmilliós összeget várhatóan mindenkinek hitelként kell majd felvennie, és ha teljesíti az elvárást, akkor engedik el a vissza nem térítendő részt, ami településtől függően 40-60 százalék lesz. A hitelösszegre viszont minden bizonnyal jelzálogjogot kell majd bejegyeztetni az ingatlanra, aminek így legalább 6 millió forint erejéig kell hitelképesnek lennie. Ez azt jelenti, hogy

  • a vályogházak egyből kiesnek, mivel azokra nem lehet jelzáloghitelt felvenni – itt 600 ezer olyan családról van szó, akiknek esélyük sincs pályázni,
  • és várhatóan kiesnek azok a családi házak is, amelyek piaci értéke nem nyújt fedezetet erre, vagyis a 8-10 millió forintnál kevesebbet érő ingatlanok tulajdonosai esetében már rezegni fog a léc – itt pedig 1,2 millió olyan felújítandó lakásról beszélhetünk, ami kevesebbet ér, mint 10 millió forint –,
  • a hitelekkel kapcsolatban pontos számokkal még a Bankmonitor elemzése szolgál:

Új felújítási támogatás: mennyi jövedelem szükséges hozzá?

Múlt hét pénteken jelentették be az új, év közepétől elérhető felújítási támogatást és támogatott hitelt. A 6 millió forintos konstrukció pénzügyi hátterét vizsgáltuk. Sajnos nem olyan evidens, hogy mindenki számára könnyen elérhető lesz. A Bankmonitor szakértői megmutatják, mivel számol majd a bank, és így nagy valószínűséggel milyen jövedelmet kell majd felmutatni a támogatott hitelhez.

A MEHI szakemberei szerint ezek alapján kérdéses, hogy teljesíteni tudja-e az állam pályázat finanszírozási hátterét adó RRF-tervben vállalt egyik feltételt, hogy a forrásból részesülők legalább 10 százaléka energiaszegény háztartás legyen. Itt szép megoldás lehetne, ha nem kellene a rászoruló pályázók hitelképességét nézni, de akkor az államnak kellene vállalni a bankgaranciát, ezek a részletek azonban egyelőre nem ismertek. A pályázat részleteiről még társadalmi egyeztetést kívánnak folytatni, de június elején már ki akarják írni, vagyis nem sok idő marad a finomításra.

Hova lett 90 milliárd?

Kérdés az is, hogy mit tervez a kormány azzal a jó 90 milliárd forintnyi összeggel, amennyivel többet szerepeltettek lakossági energiahatékonysági célokra az eredeti RRF-tervben: ez az összeg eredetileg 197 milliárd volt, a mostani program kerete viszont csak 108 milliárd forint. A szakértők egyetértenek azokkal, akik azt jelezték, hogy célszerű lenne, ha a fennmaradó összegből egy társasházakra szabott hasonló programot indítanának.

A hvg.hu csütörtökön rákérdezett ennek az összegnek a felhasználására a kormányinfón, ahol az hangzott el, hogy erről konzultáció zajlik, és elsősorban a zöld energiára való átállást fogja segíteni.

Kevés ambíció

A nagyobb képet tekintve viszont nagyon csekélynek tartják a program ambícióit: az RRF-tervben eredetileg szereplő nagyobb összeghez társított 20 ezer otthon energetikai felújításásával 2026-ig számol a kormány, miközben ahhoz, hogy az épületállomány kibocsátása tekintetében elérjük az uniós tervekben szereplő 2030-as és 2050-es mérföldköveket, éves szinten legalább 100-130 ezer elavult hazai otthont kellene felújítani.

Hány ingatlan lehet jogosult?
Az éves szinte 100-130 ezer lakóépület energetikai mélyfelújítása a lakásállományra vetítve évi 3 százalékos korszerűsítési arányt jelentene a Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület szerint. A mélyfelújítások aránya jelenleg ennek a harmadát teszi ki: évi 1 százalék (kb. 40 ezer lakás), amin belül 20-25 ezer a családi ház.

A programból részesülhető 20 ezer otthon a magyarországi lakásállomány 0,43 százalékát teszi ki, ugyanakkor a hazai családi házak közül közel 1,3 millió, a teljes lakásállomány 28 százaléka lehet jogosult részt venni benne, ezek azok az 1990 előtt épült családi házak, ahova be van vezetve a gáz. Csak ezt a szűkebb csoportot nézve már 1,55 százalékos felújítási arányról beszélhetünk az egyesület szerint. 

A gázkazánok hattyúdala

A MEHI szakértői arra is figyelmeztettek, hogy a program fűtéskorszerűsítési részénél várhatóan az utolsó lehetőség lesz, hogy állami támogatással lehessen az elavult gázkészülékeket új gázkészülékekre (hagyományos nyitott égésterű vagy turbós gázkazánt kondenzációsra) lecserélni, 2025-től ezt már nem teszik lehetővé az uniós irányelvek.

Kérdés még, hogy elszámolható lesz-e a pályázatban a pályázatelőkészítők díjazása, illetve a pályázathoz szükséges energiatanúsítványok elkészítésének költségei. Ha nem, akkor a pályázóknak mélyebbre kell majd a zsebükbe nyúlniuk.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.