Az EU-s helyreállítási pénzek elköltését felügyelő civilekkel az állam tavasz óta alig konzultál. A jogállamisági eljárás miatt Magyarország nem kaphat utalásokat; a kormány szinte lemondott róluk.
Végre kijöttek az építőipar és ingatlantulajdonosok által alig várt otthonfelújítási hitelprogram részletei. Milyen házakra lehet igénybe venni? Milyen felújításokat lehet vele finanszírozni? Mit kell teljesíteni? Ki lesz jogosult? Min lehet elcsúszni? Összeállításunkból most gyorsan képbe kerülhet.
Újabb információkat csöpögtetett az új Otthonfelújítási Programról az NGM. Kiderült, mikor indulna pontosan a pályázat, és bejelentették azt is, hogy készül egy felület, ahol a költségeket és az energiamegtakarítást lehet előzetesen kalkulálni. A program részleteit a jövő hétre ígérik.
Az új otthonfelújítási programot még a júniusi választás előtt ki akarják írni. Részletesen megnéztük, mire lehet elég a beruházási keret a háztartásoknak, mire kell nagyon odafigyelni, milyen buktatókkal érdemes számolni, hányan lehetnek jogosultak, számíthatunk-e áremelkedésekre miatta, és kik lesznek akik biztosan kimaradnak. Jobb, ha tudja, hogy a programban van pár csavar, ez lesz a támogatott gázkazánok hattyúdala.
63 járásban 3,5 millió, 96 járásban 3 millió, 38 járásban 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt az állam az otthonfelújítási programban a lakóépületek energiahatékonyságának javítására. Tudja, hogy az ön lakóhelye melyik kategóriába esik? Térképünkről leolvashatja!
Az adott településre jellemző jövedelemviszonyoktól függ majd, hogy ki mennyi vissza nem térítendő támogatást kaphat az új otthonfelújítási programban. Ezt eddig is lehetett tudni, az Energiaügyi és a Nemzetgazdasági Minisztérium viszont most elárulta, hol húzzák meg a határokat. Azok jutnak a legtöbb pénzhez, akik lakóhelyén 312 450 forint alatti a nettó havi átlagkereset.
A szervezett bűnözői csoport fejlett technológiákat, köztük mesterséges intelligenciát használt a Covid utáni helyreállítási pénzekkel elkövetett pénzmosás hamis dokumentumainak előállításához.
Az Európai Bizottság ismét utalt Magyarországnak, ezzel teljes mértékben kimerültek azok a gyorsan elérhető keretek, amelyekre jelenleg a magyar kormány számíthat. Brüsszel ezúttal 140,1 millió eurót fizetett, ami azonban hitel.
Sem az Erasmus-program kapcsán, sem a jogállamisági feltételek teljesítése terén, sem pedig a rendelkezésre álló uniós források elérése érdekében nem tett komoly lépéseket a magyar kormány nyáron, holott egy fontos pénzügyi keret péntektől elérhetetlenné válik.
A Magyar Természetvédők Szövetsége korábbi értesülése nyomán péntek reggel azt írtuk, hogy társadalmi konzultáció nélkül készítette és küldte el Brüsszelnek a kormány azt a projektlistát, amit összesen 3675 milliárd forintnyi, az energiaátmenetre szánt uniós forrásból és hitelből finanszírozna. Ezt az értesülést utóbb cáfolta a Területfejlesztési Minisztérium. Mint lapunk megkeresésére írták: nem nyújtották be hivatalosan a tervezett beruházások körét, hanem előkészítő munka zajlik az Európai Bizottsággal, és lesz társadalmi egyeztetés is.
Március 31-ig egy sor megújuló energiás vállalást kell teljesítenie a kormánynak ahhoz, hogy biztosan hozzájusson az uniós helyreállítási és ellenállóképességi terv keretében rendelkezésre álló, de egyelőre befagyasztott 5,8 milliárd eurós támogatáshoz. Pár nap maradt arra, hogy a kormány bemutassa, társadalmi egyeztetésre bocsássa és hatályba léptesse például a szélerőművek engedélyezését, a napelemes kiserőművek hálózati betáplálás tiltásának felülvizsgálatát, és a megújuló erőműves beruházások jóváhagyásának egyszerűsítését.