A kormány nagyon keresi a pénzeket az egészségügy finanszírozására, a páciensek szervezetei viszont jogtalannak tartják a vizitdíj beszedését.
5 eurót kellene fizetnie minden egyes alkalommal annak a páciensnek, aki hiábavaló várakozásra kényszeríti orvosát, mert indokolatlanul nem keresi fel a megbeszélt időben – ez a terv, amely óriási vihart kavar Franciaországban, ahol évente több mint 27 millió alkalommal fordul elő ilyen eset.
„Ez a helyzet tarthatatlan!” – hangsúlyozta Gabriel Attal miniszterelnök, aki azzal indokolta az 5 eurós vizitdíjat, hogy nagy az orvoshiány a hálózatban, különösen vidéken. Közben viszont a kereslet egyre csak növekszik, hiszen Franciaország is öregszik, egyre több a páciens – számol be a The Guardian.
„Ez nem fog működni, mert nem más, mint egy új adó. A vége az lesz, hogy az egészségügy hatékonysága romlik” – mondta a sürgősségi orvosok szervezetének vezetője. A France Bleu rádiónak egy háziorvos úgy nyilatkozott, hogy „amennyiben 5 eurót kell fizetnie a páciensnek minden egyes alkalommal, amikor komoly indok nélkül nem érkezik meg, akkor ez megronthatja az orvos–beteg kapcsolatot, hiszen sok páciensnek az 5 euró nagy pénzt jelent”.
A francia kormány nem hátrál a bírálatok tüzében: hamarosan előterjesztik a törvényjavaslatot, mert azt szeretnék, hogy az 5 eurós vizitdíj már január elsejétől hatályos legyen. Csakhogy Emmanuel Macron elnök pártjának nincs többsége a parlamentben, ezért szövetségeseket kell találnia, ha keresztül akarja vinni a nem épp népszerű javaslatot.
A doktor dönt
Végső soron az orvosoknak kell majd meghozniuk a döntést arról, hogy kinek is kell majd kifizetnie az 5 eurót.
A betegek szövetségének vezetője rossz ötletnek tartja az 5 eurós vizitdíjat, mert szerinte „ez sokkal inkább bűntudatot kelt a páciensekben, ahelyett, hogy felelős magatartásra nevelné őket”.
Az egészségügyi hálózat komoly gondokkal küszködik vidéken, ahol kevés az orvos. A kritikusok már egészségügyi sivatagról beszélnek, mert egyes területeken olyan kevés orvos vállal munkát, hogy a betegeknek sok időbe kerül elérni őket.
A kormány egészségügyi csomagjában nemcsak ez az 5 eurós vizitdíj szerepel, hanem az orvosképzés reformja is. Gabriel Attal miniszterelnök azt ígéri, hogy ennek következtében megkétszereződhet a pályakezdő orvosok száma Franciaországban.
2017-ben 8000 orvostanhallgató volt Franciaországban, 2027-ben már 16 ezer lesz – mondta a miniszterelnök. Aki azt is hozzátette, hogy kipróbálnak egy új rendszert is az egészségügyben: eszerint a páciens közvetlenül a szakorvoshoz fordulhatna panaszával a háziorvos kikerülésével. A gyógyszerészeknek pedig lehetővé tennék, hogy maguk írjanak fel egyes gyógyszereket, többek közt antibiotikumokat is.
A tervezett egészségügyi reform nem változtat azon, hogy az egészségügyi rendszer súlyosan deficites Franciaországban: tavaly a hiány 8,8 milliárd euró volt, idén ez várhatóan 11,2 milliárd euró lesz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.