Gazdaság MTI 2024. március. 22. 15:51

Születési rendellenességeket okoztak a veszélyes munkakörülmények több Samsungnál dolgozó nő gyermekeinél Dél-Koreában

Az érintett nőknek kártérítés jár.

A dél-koreai kormányhoz köthető egyik ügynökség pénteken elismerte, hogy ok-okozati összefüggés van a Samsung Electronics cégnél tapasztalt veszélyes munkakörülmények és a terhességük alatt a vállalatnál dolgozó egyes nők gyermekeinél azonosított veleszületett rendellenességek között.

A dél-koreai munkások kártérítéséért és jólétéért felelős ügynökség bejelentette azt is, hogy a vizsgálat után kártérítés kifizetését rendelte el a három érintett nő részére, és elismerte, hogy a vállalat chipgyártó részlegén tapasztalt, egészségre nézve veszélyes munkakörülmények okozta kár üzemi balesetnek minősül.

Az édesanyák még 2021-ben adták be kártérítési kérvényüket. Gyermekeiknél a többi közt a vesét, a húgyhólyagot és a torkot érintő, veleszületett betegségeket fedeztek föl.

A nemzetközi tudományos vizsgálatok már több ízben rámutattak arra, hogy a félvezető- és chipgyártás területén a komoly óvintézkedések ellenére is tapasztalhatók az egészségre káros munkakörülmények.

A gyártás során fokozott veszélyt jelent az olyan mérgező anyagok használata, mint az arzin (arzén-hidrogén) vagy a kénsav, amelyek maradandó egészségkárosodást, súlyos esetben rákot, vetélést, a magzatokra nézve pedig később veleszületett rendellenességeket okozhatnak.

A dél-koreai cégnek Magyarországon, Gödön is van akkugyára, és épp a napokban derült ki, hogy újabb egységet nyithatnak Gödön, amihez már a vendégmunkásokat is toborozzák a koreai sajtó szerint.

Harmadik akkuipari gyár is épülhet Gödön

A koreai sajtó szerint már a vendégmunkásokat is toborozzák.

Miközben eszerint a harmadik blokk 2026-ban kezdheti meg működését, a második üzem építése már folyamatban van, várhatóan idén szeptemberre készül el, a megrendeléseket pedig már júliustól fogadhatják.

Korábban az Átlátszó tárta fel, hogy Gödön az elmúlt években összesen 88 tonna oldószer került a levegőbe, amely elsősorban a kismamákra és magzatokra veszélyes, valamint a településen mért szén-dioxid szintje is jelentősen emelkedett. A lap felhívta rá a figyelmet, hogy az N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű szerves oldószert nagy mennyiségben egyedül az akkumulátorgyár használja Gödön.

88 tonna magzatkárosító oldószer került a gödi levegőbe, és pont ilyen anyaggal dolgozik az akkugyár is

Jelentős mennyiségű szén-dioxid és magzatokra veszélyes oldószer is bekerült a gödi levegőbe, a Samsung-gyárban pedig évekig rákkeltő anyagoknak voltak kitéve a dolgozók – derült ki az Átlátszó által közölt adatokból.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.