Márciusban mindenkinek lehetősége nyílik kedvezőbb lakásbiztosításra váltani, és bár a biztosítások ára várhatóan csökkeni fog, érdemes óvatosan lennünk a spórolással: néhány ezer forint megtakarításért súlyos árat fizethetünk, ha nem figyelünk oda, hogy mit fedez a biztosítás, és mit nem.
A tavaly év elején megjelent kormányrendelet értelmében már nem csak a biztosítási évfordulókor bonthatjuk fel meglévő lakásbiztosításunkat, hanem egységesen, márciusban is lehetőség van kedvezőbb biztosításra váltani. A biztosítási szektor szereplői várhatóan árversenybe kezdenek, hogy magukhoz csábítsák jövő hónapban az ügyfeleket, ennek a jelei már most is látszanak a piacon. Nem mindig érdemes ugyanakkor néhány ezer forint spórolás kedvéért jóval nagyobb kockázatnak kitennünk magunkat – erre figyelmeztetnek a szektor szereplői.
A Groupama és az OTP Bank kedd délelőtt közös sajtótájékoztatón mutatta be a lakásbiztosítással kapcsolatos felmérésüket. Az eredményeket Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem életbiztosítás termékmenedzsment vezetője és Budai József, az OTP Bank Bankbiztosítási főosztályvezetője ismertette.
A kutatásból kiderült, hogy a biztosítási szerződések 59 százalékát több, mint négy éve kötötték, és a megkérdezettek kevesebb, mint fele néz rá legalább évente lakásbiztosítására. Ez a biztosítónak és a biztosítottnak egyaránt gondot jelenthet: a lakásfelújítások és a vásárolt ingóságok ugyanis növelik az ingatlan értékét, ezért kár esetén a kárérték is nőhet – a biztosítás azonban csak a szerződésben foglalt értékig fedezi a kárt. A Groupama kutatása szerint a biztosítottak 24 százaléka alulbiztosítottnak tartja saját lakását.
A sajtóeseményen az is elhangzott, hogy Magyarországon 72 százalékos a biztosított lakások aránya, ez a régióban és Európában is magasnak mondható. Évente közel félmillió új biztosítási szerződés kerül megkötésre, ezeknek mintegy 25-30 százaléka köthető ingatlanvásárláshoz. A többség tehát már meglévő ingatlanok korábbi szerződéseinek felülvizsgálatát jelenti, az ezt választók egyharmada a kárrendezéssel kapcsolatos csalódás miatt dönt az új biztosítás mellett.
Ebből is látszik, hogy a káreset a vízválasztó
– azaz a többség csak akkor kezd el érdemben foglalkozni a lakásbiztosítás részleteivel, amikor már megtörtént a baj.
Erről beszélt Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója is a biztosítási portál szintén kedd délelőtt tartott sajtóeseményén. Elmondása szerint 10-ből 9 lakás alulbiztosított, azaz totálkár esetén a biztosító nem fedezné a teljes kárértéket. Tavaly egy átlagos lakásbiztosítás 58 ezer forintba került, de a márciusi lakáskampányhoz kapcsolódó árcsökkenések következtében akár évi 20 ezer forint megtakarítás is elérhető. Új biztosítás választásakor veszélyes lehet, ha kizárólag az ár alapján döntünk, mindenképp érdemes meggyőzödnünk arról, hogy a biztosításunk fedezi a leggyakoribb káreseteket.
A Netrisk szerint akár félmillió új szerződést is hozhat a lakáskampány, ennek a fele, mintegy 250 ezer járhat biztosítóváltással, a többi lakástulajdonos jelenlegi biztosítójánál válthat kedvezőbb biztosításra. Besnyő becslése szerint az elkövetkezendő 3 évben több, mint 1 millió új lakásbiztosítás megkötését hozhatja az új szabályozás, amely a biztosítási évfordulótól függetlenül lehetővé teszi a váltást márciusban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.