Megtakarítási rekord és két számjegyű hozam a tavalyi év eredménye.
Mind az összesített taglétszám, mind a tagi és munkáltatói befizetések, mind pedig a vagyon tekintetében jelentős plusszal zártak az önkéntes pénztárak 2022-höz képest – közölte szerdán az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ).
Az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak összesített vagyona 2023-ban kétezer milliárd forint közelébe emelkedett, ami éves összevetésben mintegy 350 milliárd forintos, azaz több mint 21 százalékos növekedést jelent. Mindezzel párhuzamosan a tagok létszáma is nőtt, 2,08 millió fő fölé emelkedett.
Amennyiben csak az önkéntes nyugdíjpénztárakat nézzük, úgy azt látjuk, hogy a tavalyi negyedik negyedévben 6,58 százalék becsült hozamot értek el, az egész esztendőre becsült 17,38 százalékos átlagos érték pedig már szinte teljes egészében képes volt a tavalyi infláció ellensúlyozására, ráadásul a legtöbb portfólió ennél is jobban, bőven 20 százalék felett teljesített.
A nyugdíjpénztári tagok befizetései az év folyamán 83,8 milliárd forintot tettek ki. Ez a 2022-es értéket ugyan csak 2,6 százalékkal múlja felül, de az utolsó negyedév év/év növekménye megközelítette a 8 százalékot. A munkáltatók 2023-bann közel 13 százalékkal növelték befizetéseiket, így hozzájárulásuk a nyugdíjpénztári bevételeken belül immár eléri a 35 százalékot, ami az utóbbi öt év legmagasabb arányának számít.
Az egy főre jutó átlagos vagyon nagysága is új csúcsot ért el: az esztendő végére meghaladta az 1,8 millió forintot, több mint 23 százalékkal felülmúlva az egy évvel korábbit.
Az önkéntes egészségpénztárakban az elmúlt év végén már közel 1,04 millió főt számlált a tagság, vagyis 2023 során több mint ötvenezerrel gyarapodott a pénztártagok száma. Az így kezelt összesített megtakarítás a negyedik negyedév végére meghaladta a 81,6 milliárd forintot, ami az egy évvel korábbinál közel 16 százalékkal magasabb értéket jelent. Ez a látványos bővülés elsősorban annak köszönhető, hogy a pénztártagok közel 20 százalékkal növelték befizetéseiket, miközben a munkáltatók több mint 9 százalékkal utaltak többet.
Érdemes megemlíteni azt is, hogy a lakáscélú jelzáloghitel-törlesztéshez teljesített kifizetések összege közel 54, míg a gyermekekkel kapcsolatos szolgáltatási kiadások 22 százalékkal növekedtek az év során. Mindez azt jelenti, hogy e két területen a kifizetések rekordot értek el 2023-ban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.