Nagy ígéret volt 3-4 éve, hogy városi tőkealapokat hoznak létre a helyi cégek támogatására, ehhez képest hat városból négyben semmi nem történt, most pedig az alapokat egy magántőkealapba olvasztották össze.
Tizenkét évre tervezték a városi tőkealapokat, amelyeket az állam 2019-2020-ban alapított, a céljuk az lett volna, hogy a helyi vállalkozásokat segítsék ezekből. Mostanra azonban nagy hírverés nélkül gyakorlatilag leállították ezeket, egy magántőkealaphoz helyezték át a keretet – vette észre a 24.hu.
Hat város – Debrecen, Székesfehérvár, Kaposvár, Veszprém, Nyíregyháza és Pécs – tőkealapja, valamint az általános Vidékfejlesztési Tőkealap olvadt egybe a nem túl sokat mondó GloCap I. Gazdaságfejlesztési Magántőkealapba (pontosabban hivatalosan mindegyik másik bele a debrecenibe olvadt, majd az kapta meg ezt a nevet). A 24.hu-nak az új alap kezelője azt elárulta, hogy 32 milliárd forint közpénzt helyeztek el ott. Ez a kezelő a Global Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., amely nem állami, hanem magánkézben van, és az a Juhász Sándor vezeti, aki Mészáros Lőrinc több cégében is tisztségviselő volt korábban.
A portál azt is kiderítette közérdekű adatigényléssel, hogy a hat város közül négyben, ahol meghirdették a városi tőkealapot, egyetlen vállalkozást sem támogattak ebből a keretből az elmúlt években. A kivétel Debrecen és Székesfehérvár, ott összesen 1,62 milliárd forint értékben osztottak támogatást.
Frissítés: Az MFB Invest Zrt. cikkünk megjelenése után azt írta, hogy az alapokat azért alakították át, mert amíg városonként lehetett pályázni, „a beérkező igények száma kevésnek, azok finanszírozhatósága korlátosnak bizonyult, ezért az alap kihelyezései az eredetileg meghatározott céloknak nem megfelelő számban és volumenben valósultak meg”. Ezért most már az ország bármelyik pontjáról jelentkezhetnek a cégek, az alap aktivitása jelentősen fellendült. Azt, hogy egy piaci alapkezelőre bízták az alap kezelését, azzal magyarázta az MFB, hogy a teljesítmény így javulhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.