Országos rekonstrukciós program, konzultációs tanács az önkormányzatoknak és közös, központi raktárbázisok – ezekkel az intézkedésekkel segítené a víziközmű-ágazatot a kormány 2024-ben.
Háromelemű intézkedéscsomagot jelentett be V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára és Haranghy Csaba, a Nemzeti Vízművek Zrt. igazgatóságának elnöke az Energiaügyi Minisztériumban tartott szerdai sajtótájékoztatón. Az intézkedések célja az ellátásbiztonság javítása, a szolgáltatás színvonalának egységes növelése, a gazdasági stabilitás megteremtése az ágazatban és a más állami szolgáltatókkal, például az MVM-mel való együttműködés elősegítése.
A hálózati vízveszteség csökkentése érdekében az első intézkedés egy Országos Rekonstrukciós Program indítása. A program első lépéseként az átlag feletti hálózati vízveszteségi mutatókkal rendelkező állami víziközmű-szolgáltatóknak nyújt tervezésre irányuló támogatást az Energiaügyi Minisztérium. V. Németh Zsolt elmondta, hogy egyes területeken akár az 50 százalékot is meghaladja a vízveszteség. Az államtitkár arról is beszámolt, hogy a kormány által 2024-ben az ágazatra szánt 200 milliárd forint mintegy fele kapcsolódik rekonstrukcióhoz, 60 milliárd forint pedig az ipari parkok fejlesztésére lesz fordítva. Azt is hozzátette, hogy a teljes, az ágazatra fordítandó összeg tartalmazza azokat az EU-s forrásokat is, amelyeket a helyreállítási alapból vár a kormány.
Haranghy Csaba arról beszélt, hogy a Nemzeti Vízművek Zrt. az önkormányzatokkal való hatékonyabb együttműködés érdekében minden állami tulajdonú szolgáltató létrehoz egy Önkormányzatok Konzultációs Tanácsa névre hallgató testületet. A testületek évente kétszer üléseznek, de emellett közvetlen kapcsolattartási lehetőséget biztosítanak a társult önkormányzatoknak.
Az intézkedéscsomag harmadik eleme az állami tulajdonban lévő víziközművek közös, központi raktárbázisának a létrehozása. Haranghy elmondása szerint a raktárbázis, illetve a kapcsolódó digitális nyilvántartási rendszer a rendkívüli helyzetek kezelését segítheti. Több fizikai raktárbázis is kialakításra kerül, ahonnan ,,üzembiztonsági készleteket” biztosíthatnak az arra rászoruló állami vízszolgáltatóknak.
V. Németh Zsolt szerint nagyjából az ország felén már állami kézben van a vízszolgáltatás, 11650 munkavállalót foglalkoztat a 18 többségi állami tulajdonban lévő szolgáltató, ezzel a Nemzeti Vízmű a negyedik legnagyobb állami cég lett. Az államtitkár elmondta, hogy az önkormányzati választások miatt nem számolnak azzal, hogy 2024-ben további önkormányzati víziközmű-szolgáltatók csatlakoznának az integrációkhoz, de a Nemzeti Vízművek nyitott marad a szolgáltatók átvételére.
A hazai vízhálózat problémáiról ebben a cikkben írtunk bővebben:
Az államnak átadott vízműveken segít leginkább a megemelt vízdíj
A Magyarországon működő 36 regionális vízműcég fele került a víziközmű-ágazat integrációjára létrehozott Nemzeti Vízművek Zrt. tulajdonába. A vízdíjemelés és a Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alap létrehozásának eredményeképp azonban az önkormányzati tulajdonban maradt vízművek pluszbevételeinek egy részét is a Nemzeti Vízmű kezelheti.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.