Gazdaság Mészáros Márton 2024. január. 19. 15:46

A magyar cégvezetők kétharmada nagyon fél attól, mi jön a magyar gazdaságban

Csökkenő vásárlóerővel és romló pénzügyi helyzettel igen, beruházásokkal és béremeléssel nem számolnak a vállalkozások a VOSZ és az Egyensúly Intézet negyedik alkalommal elkészített, negyedéves hangulatindexe szerint.

A tavalyi utolsó negyedévre csökkent a vállalkozások optimizmusa az év elején tapasztaltakhoz képest – erről számolt be Kozma Ákos, a VOSZ Barométer készítésében közreműködő Egyensúly Intézet társalapítója és üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója a Barométer negyedik negyedéves adatait bemutató pénteki sajtóeseményen.

A vállalati hangulatindexet a Vállalkozók és Munkavállalók Országos Szövetsége 2023 első negyedéve óta méri, akkor 62 százalék volt a VOSZ Barométer fő mutatója, ez a tavalyi év utolsó három hónapjára 50 százalékra csökkent. A megkérdezett mintegy 400 kis- és középvállalkozás üzleti hangulata és pénzügyi helyzete csak kis mértékben, beruházásokkal kapcsolatos kilátásaik azonban jelentős mértékben csökkentek az év elején mértekhez képest.

VOSZ

Az előző negyedévhez képest 2, az év elejéhez képest 5 százalékponttal csökkent, így már csak 57 százalékos a VOSZ által megkérdezett vállalkozók üzleti hangulata. A cégvezetők mind a következő negyed-, mind egész éves kilátásaikat tekintve optimisták, a cégeik rövid- és középtávú helyzetét is háromnegyedük értékelte pozitívan. Az elmúlt negyedévekhez képest csökkent a saját árbevételükre vonatkozó derűlátás, a legrosszabb várakozásokkal azonban a korábbiakhoz hasonlóan ismét vevőik fizetési moráljával és az általános gazdasági helyzettel kapcsolatban rendelkeznek, utóbbi esetében a cégvezetők kétharmada kockázatosabb gazdasági környezettel számol a következő negyedévben.

A beruházásokkal kapcsolatban a legpesszimistábbak a kkv-k, az ezzel kapcsolatos mutató 49-ről 28 százalékra süllyedt az év folyamán. Mind az új beruházást, mind az új munkaerő felvételét tervező vállalkozók aránya jelentősen csökkent a korábban mértekhez képest, hatból átlagosan kevesebb mint egy munkaadónak vannak ilyen tervei 2024-re. Az elmúlt egy év tervezett beruházásait a cégek kétharmada tudta sikeresen végrehajtani.

A kis- és középvállalkozások 9 százaléka számol azzal, hogy munkaerőt kell elbocsátania a következő egy évben, ezzel újra az év elején mért alacsonyabb szintre tért vissza az ezzel kapcsolatos várakozás, amely a nyár elején még jóval magasabb, 17 százalék volt. Kozma Ákos hozzátette, külső sokkok hiányában a feszes munkaerőpiac miatt valószerűtlen, hogy ilyen mértékű leépítésekre kerüljön sor, jelenleg is 70-75 ezer betöltetlen állás van a piacon. A harmadik negyedévhez hasonlóan négyből háromból vállalkozó most is arról számolt be, hogy nem tervez béremelést az elkövetkezendő egy évben.

A vállalkozások pénzügyi helyzetét mérő alindex 5 százalékponttal, 64 százalékra csökkent. A cégek többségének sem adótartozása, sem fizetése problémája nincs, előbbivel kapcsolatban 93, utóbbi kapcsán 81 a pozitívan nyilatkozók aránya. A kilátásokat a tartalékok hiánya árnyalja, a vállalkozások tizede semmilyen tartalékkal nem rendelkezik, igaz, ezek jellemzően a néhány fős mikro- és nanovállalkozások, a középvállalkozások gazdasági ellenállóképessége magasabb.

A mindennapi üzletmenettel kapcsolatos problémák közül a vásárlóerő-csökkenés okozta a legtöbb aggodalmat a vállalkozók körében, a válaszadók negyede szerint jelent kockázatot a fizetési morál csökkenése. Nehézséget elsősorban a munkaerőhiány és a költségek növekedése okozott a kkv-k számára. A magas energiaárak már beépültek a cégek várakozásaiba, így ezt kevesebben nevezték meg, mint az üzletmenettel kapcsolatos kockázatot.

VOSZ

Az ország általános gazdasági helyzetét tekintve továbbra is az inflációt látják a legmagasabb arányban problémának az Egyensúly Intézet által megkérdezettek. A korábbiakkal ellentétben több válaszadó is problémaként értékelte a korrupciót, a felmérést bemutató Kozma szerint ez elsősorban a piaci lehetőségek beszűkülésének tudható be. Szintén nőtt azok aránya, akik problémásnak ítélték meg a szegénység mértékét, valamint az oktatás és az egészségügy helyzetét.

Mivel a VOSZ és az Egyensúly Intézet együttműködésében készített Barométer negyedik alkalommal készült el, most először adódott lehetőség a teljes évre vonatkozó vállalkozói visszajelzések áttekintésére. Az év során széles problémaspektrumról számoltak be a kkv-k vezetői, a legfőbb gondot azonban az infláció, a kiszámíthatatlanság, valamint a vásárlóerő csökkenése okozta az elmúlt 12 hónapban. Az általános gazdasági helyzettel kapcsolatban mindvégig negatív hangulat uralkodott, igaz, saját működésükkel kapcsolatban többnyire optimisták a vállalkozók.

A felmérésben a kis- és középvállalkozások fenntartható működéssel kapcsolatos hozzáállását is vizsgálták, ebből kiderült, hogy ugyan a cégek többsége fenntarthatónak ítéli meg saját tevékenységét, valójában nem tartják fontosnak a fenntarthatósági szempontokat.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?