Gazdaság hvg.hu 2024. január. 19. 10:24

CNN: Magyarország lehet a BYD globális sikerének kulcsa

Az olcsó munkaerő és az alacsony vámok csábítóak lehetnek a kínai elektromosautó-gyártónak.

A héten egy Kínából induló teherhajó több mint 5000 elektromos játművel a fedélzetén elindult Európa felé. Az autókat a kínai BYD gyártotta, az a cég, amelyik nemrégiben a Teslát is megelőzte és piacvezető lett a globális eladásokat tekintve. A BYD most két ország segítségével nyitna a globális piac felé, elkerülve a magas vámokat: Magyarország és Mexikó – írja a CNN.

A magyar kormány decemberben jelentette be, hogy a BYD Szegeden épít elektromosautó-gyárat, ami Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a magyar gazdaságtörténet egyik legjelentősebb beruházása lesz, amelynek nyomán több ezer új munkahely jön létre. A CNN értesülései szerint a vállalat azt fontolgatja, hogy Magyarország után Mexikóban is gyárat építene, bár ezidáig hivatalosan még nem erősítették meg a terveket.

„Az új szegedi üzemmel a BYD szabadkereskedelmi hozzáférést kap, nemcsak Magyarországhoz, hanem az Európai Unió többi tagországához is” – fogalmazott Matthias Schmidt, a Schmidt Automotive Research céget vezető európai autóipari elemző. Arról is beszélt, hogy a nyugat-európai országok által nyújtott előnyöket a költségek töredékéért élvezheti majd a cég, köszönhetően az olcsó magyar munkaerőnek és az alacsonyabb energiaköltségeknek.

Vélhetően a telephelyek megépítését évek óta tervezik már, a szakértők szerint azonban különösen időszerű most belevágni az építkezésbe, ugyanis így a cég elkerülheti az importált autókra kivetett 10 százalékos európai vámokat, valamint a folyamatban lévő uniós vizsgálatok után kivetett esetleges további vámokat. Az Európai Bizottság tavaly szeptember óta folytat vizsgálatokat azzal a céllal, hogy megfejtse, hogyan sikerült mesterségesen alacsonyan tartani a Kínából importált elektromos autók árát. Schmidt szerint várhatóan a vámok emelkedni fognak a vizsgálat befejeztét követően, de vélhetően a BYD ennek ellenére is el tudja majd kerülni, hogy többet kelljen fizetnie.

„Hacsak a törvényhozók nem alkotnak olyan új szabályokat, amelyek a márka származási országát – ebben az esetben Kínát – célozzák meg, nem pedig a gyártó országát, a BYD magyarországi gyára, akkor ezek a vámok elkerülhetőek lesznek” – vélekedik Bill Russo, az Automobility stratégiai tanácsadó cég sanghaji alapítója és vezérigazgatója.

Arról, hogy mit érdemes tudni a BYD-ről, ide kattintva olvashat bővebben.

A kínai Tesla jön Szegedre pekingi hátszéllel

A Szegeden gyárat építő kínai BYD épp most előzi meg a piacvezető amerikai Teslát globális eladásokban. A vállalat üzleti eredményei szárnyalnak, a kilátások pompásak. Peking a 2010-es években rengeteg állami erőforrással támogatta az elektromos autózást - épp ezért Brüsszel épp vizsgálja, hogyan lehetne megvédeni az európai piacot a felszteroidozott kínai gyártóktól.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?