2000-ben még minden harmadik ember füstölt – állapítja meg a WHO legfrissebb jelentése. Az Egészségügyi Világszervezet szerint kudarcba fulladt a nagy dohánygyárak elkeseredett küzdelme a fogyasztás csökkenésének megakadályozására.
Egymilliárd 250 millió ember dohányzott a 15 éven felüli népességből a világon 2022-ben, míg 2000-ben ez a szám még 1,36 milliárd volt. Ha ez a trend folytatódik, akkor 2030-ra már csak 1,2 milliárd dohányzó ember marad a Földön.
Hol dohányoznak a legtöbben? Európában és Délkelet-Ázsiában, ahol átlagosan minden negyedik felnőtt rágyújt. A csökkenés globális tendencia, de van néhány ország, ahol növekszik a dohányosok aránya a felnőtt lakosságban: Európában ilyen Moldova, Afrikában Kongó, az arab világban Egyiptom, Jordánia és Omán, Délkelet-Ázsiában pedig Indonézia.
Még aggasztóbb az, amit a WHO a generációkról ír: a 13-15 éves korcsoportban is növekszik a dohányzók száma az egész világon. A 13-15 éves korcsoport mintegy tíz százaléka dohányzik, ez globálisan 37 millió embert jelent.
Mindez valószínűleg alulbecsüli a valóságos helyzetet, hiszen 70 ország nem is küldött adatokat a WHO legfrissebb felméréséhez.
„Nem állhatunk le, mert nagyon sok a halálos áldozat.” Ezt nyilatkozta a közszolgálati Deutsche Wellének a WHO egészségfelvilágosítási osztályának vezetője. Rüdiger Krech hangsúlyozta, hogy a dohányipar nem áll le, mert mindenre hajlandó, hogy növelje a profitját.
A WHO szerint évente 8 millió ember hal bele a dohányzás következményeibe. A dohányzás következtében kialakulhatnak rákos megbetegedések, szív- és keringési problémák, bekövetkezhet stroke, megnőhet a diabétesz kockázata.
Brazília és Hollandia különösen eredményes abban, hogy lényegesen csökkenteni tudta a dohányzók számát: 2010-hez képest Brazília 35, Hollandia pedig 30%-os csökkentést ért el.
Hogy lehet eredményt elérni, miképp lehet megakadályozni, hogy kialakuljon a dohányfüggés? „Minél több és nagyobb dohányzásmentes övezetet kell kijelölni. Be kell tiltani a dohánytermékek hirdetéseit! Emelni kell a cigaretta árát, és fokozni a felvilágosító kampányok hatékonyságát. Mindez működik, ha hatékonyan alkalmazzák a dohányzásellenes politikát” – nyilatkozta az amerikai közszolgálati rádiónak Stella Bialous, a University of California professzora San Franciscóban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.