1528,4 milliárd forintnyi gyorsan mozgósítható eszköze maradt december végére, és csak azért nem kevesebb, mert küldtek pénzt Brüsszelből
Három és fél éve nem volt ilyen kevés gyorsan mozgósítható pénze a kormánynak, mind decemberben: a likvid betéteinek állománya a novemberi 1808,7 milliárdról 1528,4 milliárd forintra esett. Utoljára 2020 nyarán volt ilyen alacsony ez az érték – írja a Portfolio az MNB előzetes statisztikai mérlege alapján.
Még nagyobb a különbség, ha a havi átlagos összeget nézzük: a novemberi 2043,4 milliárd forintról 1397,9 milliárdra olvadt a likvid betétek állománya.
A statisztikából az is kiderül, hogy a kormány több pénzt tartott devizában, mint forintban: míg a novemberi likvid betétekből 1425,7 milliárd forint volt forintban és 383 millió forint devizában, decemberre megfordult az arány: 685,8 milliárdra csökkent a forintbetétek összege, és 842,6 milliárdra nőtt a devizabetéteké.
Utóbbi értéket feltehetően az év végén érkező uniós pénzek dobták meg, ebből persze az is következik, hogy ezek nélkül még kisebbre olvadt volna a gyorsan mozgósítható kormányzati pénzeszközök állománya.
Közzétette a KSH, hogyan omlott össze a költségvetés
A harmadik negyedév végén már sokkal magasabb volt a hiány, mint amit a kormány az egész évre tervezett. Sokkal több pénz ment el nyugdíjakra és az államadósság finanszírozására.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.