A régi bankjegyek és érmék egy része feltehetően nosztalgiázó németeknél, gyűjtőknél és turistáknál hever.
Noha már 2002 óta euróval fizetnek a németek, 12,24 milliárd márkát még mindig nem váltottak át az új fizetőeszközre – írja a Deutsche Welle. Ez az euró bevezetése idején forgalomban lévő 162,3 milliárd márka 7,5 százaléka.
A német szövetségi bank, a Bundesbank adatai szerint 5,68 milliárd márka bankjegyek, 6,56 milliárd márka pedig érmék formájában lapul még a „párnacihákban”, ezek együttes értéke pedig nagyjából 6,26 milliárd euró (2363 milliárd forint), mivel az átváltási árfolyam 1,95583 német márkában van rögzítve.
A Deutsche Welle szerint a régi bankjegyek és érmék egy része feltehetően nosztalgiázó németeknél, gyűjtőknél és Németországban 2002 előtt megfordult turistáknál hever, de a német márkát egykor tartalékvalutaként használó országok is tarthatnak még belőle.
A Bundesbank több euróövezeti országgal szemben nem határozott meg átváltási határidőt, és ma is a 2002-ben rögzített árfolyamon végzi a német márka euróra váltását, külön díj felszámítása nélkül. Tavaly 90 ezer ember több mint 53 millió márkát váltott át a közös európai fizetőeszközre.
(Nyitóképünk illusztráció. Fotó: AFP / dpa / Julian Stratenschulte)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.