Gazdaság hvg.hu 2024. január. 02. 14:02

Hat hónapos börtönre ítélték a Nobel-békedíjas Muhammad Junuszt Bangladesben

A szegénység felszámolásáért végzett munkájáért kitüntetett közgazdász minden vádat tagad.

Hat hónap börtönbüntetésre ítélte egy bangladesi bíróság a Nobel-díjas Muhammad Junusz közgazdászt, mert megsértette az ország munkajogi törvényeit, írja a BBC. A professzor támogatói szerint az ügy politikai indíttatású.

A Junusz által alapított Grameen Telecom cég három munkatársát találták bűnösnek rajta kívül, mert nem hoztak létre jóléti alapot a dolgozóik számára. Mind a négyen tagadják a vádakat, a fellebbezésig óvadék ellenében szabadlábra helyezték őket. Az ügyvédek szerint Junusznak több mint 100 további váddal kell szembenéznie a munkajog megsértése és állítólagos vesztegetés miatt.

Junusz az ítélet után úgy nyilatkozott, minden ellene felhozott vád ellentétes a jogi precedensekkel és a logikával. Egyúttal felszólította a bangladesieket, hogy szólaljanak fel az igazságtalanság ellen, és álljanak ki a demokrácia és az emberi jogok mellett.

A 83 éves Junuszt a „szegények bankáraként" ismerik, aki úttörő mikrofinanszírozási hitelrendszer létrehozásával szerzett érdemeket. A rendszer milliókat segített kiemelni a szegénységből. 2006-ban ő és a Grameen Bank közösen kapták meg a Nobel-békedíjat.

Haszina Vazed, Banglades miniszterelnöke viszont a közgazdászt egyszer a szegények „vérszívójának nevezte", és azzal vádolta a Grameen Bankot, hogy túlzott kamatokat számol fel.

Augusztusban több mint 170-en szólították fel Haszinát, hogy vessen véget Junusz üldöztetésének, az aláírók között szerepelt Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter, Richard Branson, a Virgin Group alapítója és Bono, a U2 énekese is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.