A makói gumigyárat azzal vádolja a miniszter, hogy az állami támogatás ellenére kirúgja a magyar dolgozóit.
Lázár János szerint palira veszi a dolgozóit és „Fogd a pénzt és fuss!” játékot játszik a Continental gumigyár Magyarországgal és Makóval szemben.
Az építési és közlekedési miniszter a Facebookon kedden azzal vádolta meg a vállalatot, hogy
az állami támogatást zsebre teszik, a maguk ígéreteit pedig üzemszerűen megszegik: sorra kirúgják az embereket, de azt is úgy, hogy azzal a lehető legnagyobb félelmet és bizonytalanságot keltsék a munkavállalókban.
Ezután azt szorgalmazta, hogy a kormány ebben a kérdésben is védje meg a magyarok szuverenitását.
Nem Lázár az első, aki megszólal Continental-ügyben, több miniszter is megtette előtte.
Nagy Márton: „Magyarország a magyaroké, és a magyar munkahelyek is első helyen a magyarokat illetik meg"
Jamaica pedig...
Az előzmények
A hvg.hu is beszámolt róla, hogy a szakszervezet november végi közlése szerint a Continental az év utolsó két hónapjában összesen 50 dolgozót bocsát el, és miután két részletben küldik el őket, ez nem számít csoportos létszámleépítésnek. A dolgozók a Népszavának azt mondták, kirúgásukat a faliújságról tudták meg, és gyanújuk szerint az ő helyükre külföldi vendégmunkások érkeznek majd.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter erre reagálva úgy fogalmazott, hogy akár a jogszabályokon is szigoríthatnak, hogy a cégek ne küldhessenek el magyarokat, miután külföldieket vettek fel. A Continental ezek után azt közölte, valótlan állítások miatt jogi lépéseket tesz a szakszervezeti titkár ellen.
Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter hétfőn találkozott Keszte Róberttel, a Continental Automotive Hungary Kft. ügyvezetőjével, akivel többek között arról beszélt, hogy "Magyarország a magyaroké, és a magyar munkahelyek is első helyen a magyarokat illetik meg", hozzátéve, hogy ezt szolgálja az idegenrendészeti törvény szigorítása is. Az ügyvezető pedig közölte, hogy december 11-ig nem volt csoportos létszámleépítés a gyárban. Kiemelte azt is, hogy a létszámcsökkentés olyan eseteket érint, amelyekben: munkaerőkölcsönzéssel kötött, vagy határozott idejű szerződések szűnnek meg, vagy elérték a nyugdíjkorhatárt a munkavállalók.
Kesztes azt állítja, hogy a vállalat a törvényi előírásoktól pozitívan eltérve, a szabályozás által előírtnál magasabb összegű végkielégítést nyújt a távozó dolgozóknak. Azt is közölte, hogy a Continental elkötelezett a törvényi előírások betartása, valamint a magyar munkaerő alkalmazása mellett, ezért támogatja a külföldi munkavállalók alkalmazásának szigorításáról szóló jogszabály módosításokat is.
Azt a Continental-dolgozót is kirúgták, aki betanította a külföldi vendégmunkásokat
A férfi 20 éve dolgozott a gyárnál.
A Continental csoport Magyarországon egy AI-fejlesztő központtal, egy járműdinamikai fejlesztőközponttal és tesztpályával, hat gyárral, illetve egy regionális gumiabroncs kereskedelmi központtal van jelen 12 helyszínen, és a cég közel 8000 munkatársat foglalkoztat. A Makón is termelő, a Continental csoportba tartozó ContiTech Fluid Kft. több mint 1200 főt alkalmaz, 2022-ben pedig több mint 200 fős létszámbővítést hajtott végre, az árbevétele meghaladja a 60 milliárd forintot.
Frissítés december 13-án 13:21-kor: A Continental Group Hungary nem akart reagálni Lázár János kijelentéseire. Azt viszont jelezték a cikkünk megjelenése után, hogy „a hivatkozott létszámmódosításról” a megszokott digitális és személyes belső kommunikációs csatornáinkon, vagyis nem kizárólag a faliújságon értesítették az érintett dolgozóikat.
Azt is megjegyezték, hogy a létszámcsökkentéskor „a kiválasztás teljesítmény, nem pedig nemzetiségi alapon történik”, nem megfelelő teljesítmény miatt külföldi munkavállalók is szerepelnek az elbocsájtottak között. A Continental ezen kívül azt állítja, hogy „a létszámváltozásban érintett területen a negatív autóipari trendek” miatt nem keresnek új embereket.
„Az elbocsátások többségében kölcsönzött munkavállalókat érintenek, így a lépés nem minősül csoportos létszámleépítésnek. Továbbá a törvények szerint a kölcsönzött kollégák munkaviszonya maximum 5 év lehet. Ebből adódóan az az állítás sem igaz, hogy a távozó munkatársak többségében 20 évnél régebb óta dolgoznak nálunk” – zárták a közleményüket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.