A lassú pálya és néha a rosszul összerakott menetrend miatt egyre kevesebben választják vidéki kisvárosokban a vonatot, aztán a kihasználatlanságra hivatkozva jöhet a vonal bezárása vagy leépítése – erre mutattak be példákat Mátészalkáról.
Nem csak a legnagyobb vidéki városok kerülnek távolabb Budapesttől a MÁV december 10-től hatályos új menetrendjében, kisebb városok is ott vannak a vesztesek között. A MátészalkaLeaks csoport (képünkön az ő akciójuk még 2018-ból, amint sikerült futva leelőzni a vonatot) a saját városuk példáján mutatta be, milyen visszafejlődés jön.
Az első példa, amit hoztak, azt mutatja, hogy a környék nagyobb helyeire és azokon át Budapestre is mennyire lassan lehet eljutni. Most szűnik meg például a Zajta és Budapest között vasárnaponként közlekedő sebesvonat, a MÁV szerint kihasználatlanság miatt, és nem is csoda, hogy nem ezzel utaztak sokan: a teljes, 342 kilométeres távot 6 óra 13 perc alatt tette meg, ebből a Zajta és Debrecen közötti 121 kilométer 2 óra 25 perc volt. Így inkább sokan a telekocsit választják, ha Debrecenbe vagy Budapestre szeretnének menni.
Az új menetrend további lassulást is hoz: például a Zajta és Fehérgyarmat közötti 25 kilométeres utat már nem 54, hanem 60 perc alatt fogja megtenni a motorvonat, úgyhogy ha az otthontól a vasútállomásig megtett utat is számoljuk, már egy edzetlen kerékpáros is gyorsabban ott lehet a céljánál biciklivel, mint a BZ-n.
És megszűnik a Tiborszállás és a határ román oldalán lévő Nagykároly közötti személyszállítás is – elvileg a kihasználatlanság miatt, de a kihasználtságot nem segítette az, hogy eddig amint megérkezett a vonat Nagykárolyba, egy órán belül ment is vissza. A MátészalkaLeaks szerint a környékről mostanában megindult a bevásárlóturizmus Nagykároly felé, de erre a tömegközlekedés nem lesz túl jó: a mostani 62 perces menetidő helyett (iratellenőrzéssel együtt) Mátészalkáról el kellene utazni Debrecenbe, onnan Nyírábrányba, és onnan lehetne átmenni Romániába, ami így legalább 4 óra 4 perc.
Van olyan vonal, ahol 1963-as szintre megy vissza a MÁV az új, lassabb menetrendjével
Régi menetrendeket lapozgattunk, hogy megnézzük, mennyit lép vissza a MÁV azzal, hogy több járat is lassul az új menetrendben. Több vonalon is az 1980-as, 1990-es évek menetrendjeiben találkoztunk a 2024-re tervezett menetidőkkel, de például Miskolcról Budapestre az 1963-as menetrendváltás után 27 perccel gyorsabban lehetett eljutni, mint most.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.