Csütörtök éjjel megjelent a Magyar Közlönyben a csok pluszról szóló kormányrendelet, vagyis a társadalmi egyeztetés lezárult, a jogszabályt kihirdették. A végleges jogszabályban van egy-két változás, illetve pontosítás a tervezethez képest. A Bankmonitor szakértői összegyűjtötték a legfontosabbakat.
- Időt nyertek azok a párok, akiknél már úton van a baba
A csok plusznál kulcsfontosságú a gyermekvállalás, hiszen legalább egy gyerek vállalása szükséges ahhoz, hogy a család felvehesse a támogatott, maximum fix 3 százalékos kamatú lakáshitelt. Ráadásul a kapcsolódó kedvezményeket erősen befolyásolja, hogy a futamidő alatt mennyi gyermek születik, hiszen az első gyerek érkezését követően a törlesztés egy évre felfüggeszthető, a második gyerektől kezdődően pedig minden baba után 10-10 millió forinttal csökken a kölcsön fennálló tőketartozása.
Emiatt pedig igencsak fontossá válnak a határidők azok számára, akiknél már most úton van a baba. Hiába igényelhető ugyanis a csok plusz elméletileg 2024. január 1-től, arról még nincs információ, hogy mely bankoknál lesz az új év első napjától elérhető a konstrukció. Egyes családoknak emiatt nagyon kellene sietniük az év első napjaiban, hogy még a baba születése előtt mindent elindítsanak. A Bankmonitor szakértői szerint azonban nem kell kapkodniuk, a jogalkotó külön gondolt rájuk is. A végleges rendeletbe ugyanis bekerült az alábbi kitétel:
A 2024. január 1. és 2024. március 31. között benyújtott kölcsönkérelmek esetében az e rendelet hatálybalépését követően, de a kölcsönkérelem benyújtását megelőzően megszületett gyermeket, valamint ezen időszakban gyámhatósági határozattal engedélyezett örökbefogadás keretében örökbefogadott gyermeket is vállalt gyermekként kell figyelembe venni a kölcsön tekintetében.”
Vagyis a március végéig lesz egy átmeneti időszak: tavasz végéig beadható a hitelkérelem úgy, hogy 2024. január 1-jét követően született, örökbefogadott babák vállalt gyermeknek minősüljenek. Ez egyben azt is jelenti, hogy további baba vállalása nélkül is megkaphatják a házaspárok a hitelt. Illetve a futamidő alatt érkező újabb gyermeknél már járhat számukra a gyermekvállalási támogatás, azaz 10 millió forinttal csökken a fennálló tőketartozásuk.
- Könnyítés a nem első közös lakásukat vásárlóknak
A jogszabálytervezet alapján úgy tudtuk, hogy amennyiben nem az első közös ingatlanját vásárolja meg a házaspár, akkor az új lakás vételárának meg kell haladnia a korábban vagy épp jelenleg is meglévő közös lakás vételárát. A végleges rendelet ezt illetően pontosít, eszerint a csok pluszból vásárolt lakás vételárának a rájuk eső tulajdoni hányad értékét kell meghaladnia. Például, ha a házaspárnak korábban egy 100 millió forint értékű lakásban volt együttesen 50% tulajdoni hányada, akkor a csok pluszból vásárol háznak elég az 50 millió forintos vételárat átlépnie.
- Jó hír az illetékmentességről
A csok plusz rendelet mellett a Magyar Közlönyben megjelent az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosítása is, ami alapján a vételár 80 millió forintot meghaladó része után kell majd csak az alapesetben 4 százalékos illetéket megfizetni. (A jogszabálytervezet alapján még az is elképzelhető volt, hogy a 80 millió forintnál drágább ingatlanok esetében egyáltalán nem lesz illetékmentesség.)
A jogszabály erről így rendelkezik:
a családok otthonteremtését támogató kedvezményes CSOK Plusz hitelprogramról szóló 518/2023. (XI. 30.) Korm. rendelet 2024. január 1-jén hatályos 2. § (1) bekezdése szerinti kedvezményes kölcsön (a továbbiakban: CSOK Plusz kölcsön) felhasználásával történő megszerzése esetén – ha az (1) bekezdés y) pontja alkalmazásának nincs helye – a megszerzett lakás forgalmi értékéből a 80 000 000 forintot meg nem haladó rész”
Nézzünk pár példát az illetékmentességre csok plusz esetén is:
- 60 millió forint vételár esetén 0 forint lesz az illeték. (2,4 millió forint lenne.)
- 80 millió forint vételár esetén 0 forint lesz az illeték. (3,2 millió forint lenne.)
- 100 millió forint vételár esetén 800 ezer forint lesz az illeték. (4 millió forint lenne.)
- 120 millió forint vételár esetén 1,6 forint lesz az illeték. (4,8 millió forint lenne.)
Fontos ugyanakkor, hogy a falusi csok felhasználásával vásárolt lakások után értékhatártól függetlenül továbbra sem kell illetéket fizetni.
Az új szabályok szerint az elengedett illetéket vissza kell fizetni abban az esetben, ha megsérti a pár a jogszabályt, és emiatt vissza kell fizetniük a falusi csok-ot vagy a csok pluszhoz kapott kamattámogatást. Az illetéket nem kell visszafizetni abban az esetben, ha gyermekvállalás után járt a kedvezmény és a baba a házaspár egészségi állapota miatt nem teljesülhet.
* * * Még mindig elérhető a kamatmentes Babaváró hitel
A gyermeket tervező fiatal pároknak ideális a Babaváró támogatás. A kamatmentes kölcsön pénzügyi előnye a jelenlegi kamatkörnyezetben óriási. Számos feltételt kell teljesíteni a kedvezmény elnyeréséhez, a Bankmonitor Babaváró kalkulátorával bárki leellenőrizheti, hogy megfelel-e ezeknek az elvárásoknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.