A kamatszabályok óriási bankversenyt indíthatnak az ügyfelekért. Fontos, hogy azoknak, akik továbbköltözésre vennék igénybe a hitelt, nem kell eladniuk a már meglévő ingatlanukat, de az új háznak nagyobb értékűnek kell lennie a jelenleginél.
Óriási banki verseny indulhat meg a csok pluszra pályázó ügyfelekért, vonja le a következtetést közös elemzésében az Ingatlan.com és a Money.hu, miután a kormány csütörtök este kiadta és társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kedvezményes hitelkonstrukcióról szóló rendelettervezetét.
A tervezett részletszabályok között meglepetés volt, hogy nem fix 3, hanem maximum 3 százalékos lesz a csok plusz igénylők által fizetendő kamatok szintje. Ez alapján lesznek olyan bankok, amelyek 3 százaléknál alacsonyabb kamattal kínálják majd a támogatott lakáshiteleket, vagyis nagy verseny indulhat meg a pénzintézetek között a csok pluszra pályázó ügyfelekért.
A közlemény ugyanakkor a verseny korlátaira is rámutat, mert a kamattámogatást a 3 százalékos kamatig finanszírozza az állam. Ha ennél olcsóbban nyújtanának hitelt a bankok, azt már nekik kell kigazdálkodniuk.
A rendelettervezetből kiderült az is, hogy a támogatott hitel indulóköltségeit is maximalizálná az állam, 300 ezer forintban. Ezen felül már csak az értékbecslés és a helyszíni szemle díját számíthatnák fel. A Money.hu szerint mindezek ellenére fokozódhat a verseny a bankok részéről, mivel a piaci alapú hitelezés továbbra is döcög.
Azoknak a családoknak, akik a csok plusz segítségével akarnak továbbköltözni, fontos tudnivaló, hogy a meglévő ingatlanukat nem lesz kötelező eladni. Arra viszont figyelniük kell, hogy a támogatott hitelből megvásárolt lakásnak vagy családi háznak meg kell haladnia a jelenlegi otthonuk forgalmi értékét.
A társasházi lakások minimális alapterülete 40-60 négyzetméter, a családi házaké 70-90 négyzetméter kell, hogy legyen a gyermekek számától függően – itt nincs változás, összhangban van a 2016 óta érvényben lévő csok-szabályokkal. Az Ingatlan.com felhívja a figyelmet, hogy csok pluszos otthonok maximális alapterülete ugyan nincs korlátozva, de a megvásárolt ingatlan vételára nem haladhatja meg a 150 millió forintot, első közös otthon esetében pedig a 80 millió forintot.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.