Nagy a különbség a szupergazdagok, valamint a szegény és középosztály szén-dioxid-kibocsátása között, akik a leginkább szenvednek a válság hatásaitól.
A világ leggazdagabb egy százalékának szén-dioxid-kibocsátása egyenértékű ötmilliárd másik emberének, vagyis a világ népességének kétharmadának a károsanyag-kibocsátásával – írja az Independent.
Az Oxfam hétfőn közzétett jelentése szerint az egy százalék – vagyis világszerte 77 millió ember – 2019-ben a globális szén-dioxid-kibocsátás 16 százalékáért volt felelős.
Ez a mennyiség meghaladja a személygépkocsik és a közúti közlekedés együttes kibocsátását világszerte, és elegendő ahhoz, hogy 2030-ra 1,3 millió többlethalálozást okozzon.
Az is kiderül a jelentésből, hogy nagy a különbség a szupergazdagok, valamint a szegény és középosztály szén-dioxid-kibocsátása között, akik a leginkább szenvednek a válság hatásaitól.
„A szupergazdagok a pusztulásig fosztogatják és szennyezik a bolygót, és azok fizetik meg a legnagyobb árat, akik ezt a legkevésbé engedhetik meg maguknak" – mondta Chiara Liguori, az Oxfam vezető éghajlati igazságossági politikai tanácsadója.
A jelentésből az is kiderül, hogy a leggazdagabb 1 százalék szén-dioxid-kibocsátása 2030-ra 22-szer nagyobb lesz a párizsi megállapodás 1,5 Celsius-fokos céljával összeegyeztethető szintnél. Ezzel szemben a világ népességének legszegényebb fele csupán a 1,5 Celsius-fokos céllal összeegyeztethető szint egyötödét szennyezi.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.