Gazdaság hvg.hu 2023. november. 16. 09:35

Bloomberg: Orbán családja is megjelent a Budapest Airport megvásárlásánál

Az Equilort is bevonták abba a folyamatba, ami a reptér megvásárlásához vezethet – értesült a lap.

Az Equilor is azon cégek között van, amelyek tanácsot adnak a magyar kormánynak a Budapest Airport felvásárlásánál – írja a Bloomberg. Bár nem részletezik, vélhetően az Equilor Befektetési Zrt.-re gondoltak, hiszen az van a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Gránit Bank kezében.

A Bloomberg emlékeztet, az Equilor már 2021-ben kapott egy kormányzati megbízást kapott, hogy segítse a kormányt a Budapest Airport megvásárlásánál. Ez még azelőtt történt, hogy a Tiborcz kezében lévő BDPST Group átvette volna az Equilor irányítását. A cég amúgy segédkezett a Vodafone eladásában is, ami után állami és 4iG kézbe került.

A lap ügyben megkérdezte a BDPST-et, amely az Equilor Befektetési Zrt.-hez irányította őket, ám a cég nem kívánta kommentálni a hírügynökség kérdéseit.

Pár napja pedig arról számolt be a Bloomberg, hogy a magyar kormány a francia Vinci SA infrastruktúra üzemeltető óriáscéggel dolgozik a Budapest Airport Zrt. megvásárlásán. Magyarország 51 százalékos részesedést szeretne vásárolni a repülőtérben, míg a fennmaradó részt a francia Vinci SA venné meg, a tervek szerint még az év végéig.

A reptér megvásárlása régi álma a kormánynak, a gond az, hogy költséges államról van szó. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter már október elején, a Világgazdaság konferenciáján megpendítette, hogy Magyarország csomagban akar fizetni a Budapest Airportért, ami költségvetési forrásokat és a fejlesztési bank forrásait foglalná magában, valamit nem stratégiai eszközök eladásából befolyó pénzeket is. Erre 800 milliárd forint körüli összeget kellene összeszedni, amit a kormány apránként elkezdett összeszedni, például az Erstében lévő részesedésének eladásával. De a kormány nem rest törvényt is módosítani a sikeres tranzakció érdekében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.