Ha nem tud egy önkormányzat mit kezdeni az adósságával, akkor a hitelezők eljárást indíthatnának, a településhez kirendelt költségvetési biztos pedig a helyi vagyont is értékesíthetné, ha megvalósul a Belügyminisztérium javaslata.
Még szigorúbb kontroll alá kerülhetnek az önkormányzatok a Belügyminisztérium egy törvénymódosító javaslata szerint – írta a Népszava. A hitelezők adósságrendezési eljárást indíthatnának az önkormányzatokkal szemben, a tartozásaikkal nem bíró települések mellé pedig költségvetési biztost rendelhetnének ki, aki a helyi vagyont is értékesíthetné, ha átmegy így a javaslat.
A lapnak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke úgy foglalta össze a lényeget: az önkormányzatok most is csak kormányzati engedéllyel juthatnak hitelhez, most viszont pontosítanák, hogy mit tehet meg a hitelező, és mi az önkormányzati biztos feladata. Mint mondta, olyan lenne ez a szabályozás, mint ha az önkormányzat egy cég volna, a pénzügyi gondnok felméri, milyen olyan vagyonelemek vannak, amelyek alkalmasak lehetnek az adósság törlesztésére vagy visszafizetésére.
Schmidt úgy számol: most csak néhány önkormányzat van ekkora bajban, jövőre viszont 30-40 település is lehet, amely mellé pénzügyi gondnokot kell kinevezni, akkora volt a drágulás és annyira alulfinanszírozottak az önkormányzatok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.