Éves összevetésben is csökkent a termelési volumen.
A júliusi erősödés után ismét gyengülésről számolt be az építőiparban a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn. Augusztusban az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,5, az előző hónaphoz képest, szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva 5 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene.
2023 augusztusában az előző év azonos hónapjához képest ellentétesen alakult a két építményfőcsoport termelése. Az épületeké 7,6 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 13,6 százalékkal nőtt az előző évi, alacsony bázishoz képest.
Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 2,0, az egyéb építmények építésében 17,4 százalékkal nagyobb volt a termelés 2023 augusztusához képest. A speciális szaképítés termelése 10,6 százalékkal kisebb lett.
A megkötött új szerződések volumene tavaly augusztushoz mérten 31,9 százalékkal bővült. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 22,3 százalékkal emelkedett, az ipari épületekre kötött nagyértékű szerződéseknek köszönhetően. Az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződések volumene 46,6 százalékkal nagyobb volt a 2022. augusztusi, alacsony bázisnál.
Az építőipari vállalkozások augusztus végi szerződésállományának volumene 23,9 százalékkal elmaradt a 2022. augusztus végitől, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 4,9 százalékkal magasabb, az egyéb építményekre vonatkozóké 40,6 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.
2023 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest 4,7 százalékkal csökkent az építőipari termelés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.