Gazdaság Lengyel Miklós 2023. október. 03. 15:53

Hiába az infláció, a gyémánt ára esik – de nem az ékszerboltokban

A nyers gyémánt ára csökkent idén, mert a vásárlók másra költenek – írja a CNN gazdasági rovata.

„A pandémia idején az emberek nem tudtak utazni, nem tartottak estélyeket, nem járhattak étterembe, sok pénzük megmaradt. Ezért sokan ékszerekre költöttek. Most viszont visszatértek a régi szokások, ezért kevesebb jut például gyémántra” – magyarázta a CNN-nek Paul Zimnisky szakértő, kiemelve: 2023-ban mélypontra jutott a nyers gyémántok ára.

Véleményét megerősíti egy másik szakértő, aki szerint „ez a piac maximálisan a vásárlóktól függ. Ezért költenek a kereskedő cégek több százmillió dollárt a reklámra” – mondja Edahn Golan. Emlékeztet arra, hogy az elmúlt két év igen jó volt a gyémántpiacokon. Soha annyi nyersgyémántot nem adtak el, mint 2021-ben és 2022-ben, mert akkor az ékszerészműhelyekben serényen dolgoztak a drágakő megmunkálásán, hiszen olyan nagy volt a kereslet.

A vevők nem kapják olcsóbban a gyémántot

A gyémántpiac logikája az ékszerpiacon egyáltalán nem működik: az olcsóbb nyersgyémánt egyáltalán nem jelenti az árcsökkenést az ékszerek piacán. Az egykarátos kerek gyémánt ára 3%-kal magasabb, mint januárban.

„A kereskedők így akarják növelni a profitjukat. Abban bíznak, hogy az érdeklődés csökkenése a gyémántpiacon csak ideiglenes, és a téli szezon visszahozza a vásárlókat. Ez az ékszerek ideje, hiszen ekkor van karácsony vagy Valentin-nap, amikor akik megengedhetik maguknak, azok gyémántot vásárolnak párjuknak. Ilyenkor sokkal több eljegyzést és esküvőt tartanak, mint nyáron, ezek is pompás alkalmak gyémántékszerek vásárlására.

„Az Egyesült Államokban máris ígéretesek a számok, a gyémántok piaca lassan magához tér. Azt tippelem, hogy 2024 elején a nyers gyémánt ára is megindul felfelé” – nyilatkozta a CNN gazdasági rovatának Paul Zimnisky szakértő.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.