Januárban léphet életbe az a horvát jogszabály, amely alapján a városok saját hatáskörben korlátozhatják a turisztikai és vendéglátó létesítmények számát.
Dubrovnik lehet az első olyan horvát város, amely megtiltja az újabb apartmanok építését, de a meglévő kiadó szállások számát is 30 százalékkal csökkentheti – erősítette meg az Index.hr című horvát hírportálnak Mato Frankovic, az Adria-parti város polgármestere kedden.
Mindezt a jövő évtől életbe lépő új, turizmusról szóló törvény teszi lehetővé, amely desztinációkezelési terv elfogadására kötelezi a városokat és a járásokat.
A turizmust és a turisztikai tevékenységet úgy védjük, mint a szemünk fényét
– mondta Frankovic, hozzátéve, hogy bár ez áldás számukra, ugyanakkor ügyelniük kell arra is, hogy a turizmus mellékhatásai ne veszélyeztessék a lakosok életminőségét, valamint megóvják a környezetet és a kulturális kincseket, amelyeket örököltek.
Az UNESCO világörökségi listáján is szereplő dubrovniki óváros védelmére a városi vezetés az elmúlt években már korlátozta a turisták számát, megemelte a belépők árát és a vendéglátóhelyek székeinek számát is csökkentette.
A polgármester azt is kötelességének érzi, hogy a városban élő és dolgozó fiatalokat otthon tartsa. Sok fiatal család azért hagyja el Dubrovnikot, mert a turistaszezonban nem találnak albérletet. Az is gyakori, hogy a főbérlők a nyári hónapokban felbontják a szerződését, hogy a jobban fizető turistáknak adják ki az ingatlanjaikat.
A közvitára bocsátott új törvény a tervek szerint 2024. január 1-jén lép hatályba.
A jogszabály nagyobb hatáskört biztosít a városok és a járások számára. Dönthetnek a területükön található turisztikai és vendéglátó létesítmények számának, típusának és kategóriájának korlátozásáról, továbbá arról, hány turista tartózkodhat a területükön, valamint az egynapos turisták számát is csökkenthetik. Dubrovnik számára például hatalmas problémát jelentenek a több ezer fős óceánjáró hajók, melyek naponta ontják magukból az embereket.
Az új törvény továbbá úgynevezett turisztikai és ökológiai hozzájárulást vezet be, ami annyit jelent, hogy a városok és járások pótadót szedhetnek be, amelyet a környezet védelmére fordíthatnak, és amelynek mértékéről az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek.
Szelfigátló faltól a bőröndtilalomig: így küzdenek a túl sok turista ellen Európa-szerte
Öt eurós belépési díjat szed be Velence azoktól a turistáktól, akik úgy érkeznek oda, hogy egyetlen éjszakára sem szállnak meg helyben - döntött az olasz város önkormányzata. Néhány száz kilométerrel arrébb, az ausztriai Hallstattban eközben újra tüntetnek a turistaözön ellen, de a vendégeknek a szelfigátló fal sem akadály.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.