Tímár Zoltán érthetetlennek nevezte, hogy nem szóltak neki a szintén fideszes vezetésű Debrecenből.
Mikepércs fideszes polgármestere is csak a Magyar Közlönyből tudta meg, hogy Debrecen határába, a falujukhoz nagyon közel egy többszáz ember befogadására alkalmas munkásszálló épül – írja a Telex.
A lap szerint a beruházó az egyik legfeltörekvőbb városi cégcsoport, a Xanga, amely a multimilliárdos Herdon Istváné. A vállalat júniusban Nyíregyházán épített meg egy 200 fős, 50-50 százalékban magántőkéből és állami támogatásból megvalósított modern munkásszállót.
A Telexnek Herdon István elmondta, Debrecenben a piaci igények felmérése alapján két kétemeletes épületegyüttest terveznek 224 emberre, és általuk „menedzserapartmannak” nevezett létesítményben alapból egy ember kap helyet egy lakóegységben, de ha nőnek az igények, akkor ketten is lakhatnak egy szobában, így az épületek maximális befogadóképessége 448 fő is lehet. Hozzátette, a szállón az ipari parkba érkező technológiák telepítésében, karbantartásában, üzemeltetésében közreműködő, többségében külföldi mérnököket és operátorokat (gépkezelőket) helyezik majd el.
Le Monde-tudósítás Mikepércsről: Magyarország az akkugyártásra teszi tétjét
A vezető francia lap tudósítója nem sok esélyt ad a tiltakozóknak, miután végigjárta az akkumulátorok előállításában érdekelt magyar településeket. Merthogy a helybéliek hiába féltik a környezetet, itt Dávid harcol Góliáttal, miután a kormányfő akaratával kerülnek szembe.
Mint Herdon mondta, a beruházást teljesen piaci alapon és árazással készítik elő, és jelen állás szerint saját erőből valósítják meg, a kivitelezést pedig még idén elkezdenék, hogy 2025 elejére biztosan elkészüljenek, de akár előbb is befejezhetik. Ugyanakkor a Telex szerint a beruházásról nem szóltak a mikepércsi polgármesternek.
„Önkormányzatunk semmilyen értesítést, jelzést nem kapott a tervezett munkásszálló építéséről Debrecen vezetésétől, és a Xanga cégcsoporttól sem. Mi is a Magyar Közlönyből értesültünk arról, hogy a település közigazgatási határa mellé, debreceni területre többszáz fős munkásszállót tervez egy magánbefektető építeni” – mondta a lapnak Tímár Zoltán, hozzátéve, hogy „a két település között van kommunikáció, ezért is érthetetlen Debrecen vezetése részéről ennek a kérdéskörnek a kezelése”.
A Telex úgy tudja, a Xanga azóta bejelentkezett Tímár Zoltánnál.
Mikepércs a debreceni ipari zónába tervezett CATL akkumulátorgyárához eső legközelebbi település. Arról, hogy a kínai munkások milyen körülmények között élnek a Debrecen környéki falvakban, a hvg360-on írtunk bővebben:
Ötvenen egy családi házban, mobilvécék a kertben - így élnek a kínai munkások a Debrecen környéki falvakban
Már Mikepércs, Sáránd és Hosszúpályi is azon települések közé tartozik, amelyben kínai vendégmunkások laknak, akik a közelben akkumulátorgyárat építenek. Egy-egy családi házban többtucatnyian zsúfolódnak össze, reggel fél hatkor már indul az élet, és nem áll meg hétvégén sem.
(Nyitóképünk illusztráció, a CATL épülő gyárát látják)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.