A német nyugdíjmodell javított változatával reformálná meg a hazai nyugdíjrendszert a Corvinus Egyetem egyik kutatója: egyéni számlák, pontrendszer, méltányosabb özvegyi nyugdíj, korhatáremelés, pluszpontok a gyerekekért a terítéken. A kormánynak szűk másfél éve van kidolgozni és bevezetni a nyugdíjreformot.
Német mintán alapuló nyugdíjmodellt dolgozott ki a Corvinus Egyetem közgzdász kutatója, Banyár József – derül ki az egyetem közleményéből. Az új modellben, amely az egyéni pontrendszerre épülő német nyugdíjrendszer javított verziója,
- jobban elismernék a gyermekvállalást,
- figyelmet kapna, hogy a régi nyugdíjasok ne szakadjanak le az frissnyugdíjasoktól, és
- méltányosabb lenne az özvegyi nyugdíj,
mindez pluszforrás nélkül.
A tanulmány elkészítésének előzménye, hogy Magyarországnak jövő év közepéig be kell számolnia az Európai Bizottságnak arról, hogyan reformálná meg a nyugdíjrendszert a hosszú és középtávú fenntarthatóság érdekében, és azt 2025 első negyedévének végéig hatályba is kell léptetnie. A Banyár József-féle, a Közgazdasági Szemle szeptemberi számában ismertetett terv ennek megoldására tesz egy javaslatot.
Nyugdíjreformot ígért a kormány az EU-nak
Az egységes mértékű emelés és a magasabb ellátást kapó újak miatt megugrott a magas nyugdíjak száma. A rendszer ezer sebből vérzik, és ezzel a kormány is tisztában van. Mutatjuk, mit ígért az EU-nak.
„Egy olyan nyugdíjrendszerre dolgoztam ki javaslatot, amely az aktívak számára könnyen megérthetővé, elfogadottá és vitathatatlanná teszi, hogy a mai teljesítmény miképp határozza meg a majdani nyugdíjat. A jelenlegi magyar nyugdíjrendszerben az új nyugdíjak indexálása („valorizálás”) lényegében a nettó bérindexen alapul, a meglévő nyugdíjaké az árindexen. A bérindex viszont általában magasabb, mint a fogyasztói árindex, ezért a régebben nyugdíjba vonultak juttatása egyre inkább elmarad a frissnyugdíjasokétól” – idézték a kutatót.
Példaképp hozzátette: aki húsz éve ment nyugdíjba Magyarországon úgy, hogy 45 éven át végig átlagbért keresett, annak a nyugdíja ma kevesebb, mint a fele, mint annak, aki idén ment nyugdíjba itthon úgy, hogy 45 éven át végig átlagbért keresett. A német rendszerben ez az összeg ugyanakkora lenne.
A német pontrendszeres nyugdíjrendszer mára 11 európai ország alkalmazza, legalább részben, nagy előnye, hogy mindenki számára mindenkor könnyen áttekinthetővé teszi azt, hogy aktuálisan éppen mennyi nyugdíjra számíthat, és a gyermeknevelést is beszámítja.
Számolgatják, mennyi lehet a nyugdíjemelés, amiről a napokban dönt a kormány
Ha abból indulunk ki, hogy a novemberi emelés 4 százalék lesz, az a költségvetésnek legalább 200-220 milliárd forintnyi plusz kiadást jelenthet.
A kutató szerint itthon a német nyugdíjrendszer nyolc elemét lenne érdemes meghonosítani, de két elemet mindenképp:
- az egyéni számlák bevezetését
- a nyugdíjpontok fenntarthatósági faktor alapú módosítását,
ezeken kívül további hat elem átvételre lenne még célszerű a kutató szerint:
- a járulékszerzésnek legyen felső határa,
- a gyermeknevelésért járjanak külön pontok,
- a korhatár férfiakra és nőkre is egységes legyen, és
- rugalmas, akár a korábbi nyugdíjba vonulás is legyen lehetséges, nyilván alacsonyabb összeggel,
- ne lehessenek önkényes változtatások, a napi politikának ne legyen ráhatása a rendszerre,
- legyen egy feltőkésített, államilag szervezett "nyugdíj részrendszer" – gyakorlatilag egyfajta önkéntes nyugdíjpénztár –, ahol egyénileg tartják nyilván, gyűjtik és be is fektetik a nyugdíjcélú megtakarításokat.
A kutató szerint ugyanakkor három helyen javítani is lehetne a német modellen:
- a várható élettartamhoz kötött korhatár-indexálással,
- a kötelező nyugdíjmegosztással, vagy másnéven családi nyugdíjjal, amikor a házastársak megoszthatják egymás között a nyugdíjukat, ez venné át az özvegyi nyugdíj szerepét,
- a feltőkésített állami részrendszer gazdagításával.
Emellet a javaslat értelmében évi 1-2 plusz hónap hozzáadásával újraindulhatna a nyugdíjkorhatár emelése: és a jelenleg a nők esetében a nyugdíjhoz szükséges 40 éves munkaviszonyt 43 évre szigorítanák, és kiterjesztenék a férfiakra is.
A kutató szerint a reform nem igényelne a jelenleginél több forrást, “hiszen az automatikus kiegyenlítő mechanizmus bevezetését úgy is értelmezhetjük, mint a fizetendő nyugdíj össztömeg GDP-arányos befagyasztását. Ráadásul az is része a javaslataimnak, hogy különítsük el a többi tételtől a nyugdíjkasszát, és tegyük azt önfenntartóvá” – idézték a szerzőt, aki szerint „2013 után egyre csökkent a nyugdíjak részaránya a GDP-n belül, az állam tehát takarékoskodott a nyugdíjkasszán. Most tehát van tere egy a mostaninál magasabb nyugdíjindexálásnak, amivel ráadásul elkerülhető a régi és új nyugdíjak jelenleg jellemző szétcsúszása.”Idén biztosan nem oszt a kormány nyugdíjprémiumot
A novemberi korrekció mértékéről szóló bejelentéssel várhatóan október elejéig kell várni.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.