Gazdaság Ballai Vince - Bokros Dorottya 2023. szeptember. 01. 20:00

Angyalszárnyak az Árpád hídnál: így védik az évtizedek után visszatért dunavirágokat – videó

A Tiszán kívül a Dunán is rajzanak nyaranta a kérészek, de az itteniek később, igaz hosszabb időn át. Az ezüstös szárnyaikkal az esti fényben apró angyalokként rebbenő rovarok négy évtized múltán jelentek meg ismét, de a fényszennyezés komoly kihívást jelent a számukra. Megóvásuk viszont már Budapesten is biztosított. A kérészekről és az őket védő speciális fénysorompókról Kriska György biológus beszélt a hvg.hu-nak. Videón az idei rajzás.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Gondolkodott már arról, mik azok a furcsa kék reflektorok, amik augusztus eleje óta pásztázzák a Duna hullámait az Árpád híd pillérjeiről? Akár hajóknak szóló közlekedési lámpák is lehetnének, de aki erre tippel, a meglehetősen messze jár a valóságtól. A kékes fények feladata a nyár közepe-vége felé a tiszai távoli rokonaikhoz képest később, viszont jóval gyakrabban rajzó, de a civilizációs fényszennyezéssel megzavart dunavirágok életének megóvása, ezek a reflektorok a

kérészvédő fénysorompók.

A reflektorok jelentőségére és a kérészek életének jellegzetességeire az Elte Biológiai Intézetének a rovarfaj védelmében kulcsszerepet játszó docense, Kriska György világít rá:


Az Árpád hídra hosszas egyeztetések és tervezés után idén augusztus elsején kerültek fel a fénysorompók. Ezzel ez lett az első híd Budapesten – a város pedig első a világ fővárosai közül –, ahol ilyen eszközökkzel védik a fényre szálló kérészeket, de nem az első ilyen híd Magyarországon. A tahitótfalui Tildy Zoltán hídra, ahol már 2013-ban feltűnt, hogy milyen veszélyt jelent a világítás a rovarokra, 2019-ben szereltek fel hasonlót. Kriska György szerint más, újonnan épített Duna-hidaknál is érdemes a tervezéskor számolni a védett rovarok megóvását szolgáló eszközökkel, és volt is ilyen, ahol ez megtörtént (csak még nem épült meg a híd).

Akit mélyebben érdekelnek a dunavirágok, és szívesen nézne további festői felvételeket, keresse fel a biológus Youtube-csatornáját!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.